Varan obrovský se odhodlaně pouští do lovu klokana

Přidat na Seznam.cz

Vydejte se na cestu vyprahlou krajinou pustého vnitrozemí a buďte svědky pozoruhodných loveckých schopností varana obrovského, největšího ještěra žijící v Austrálii. Níže uvedené neuvěřitelné video ukazuje neúnavné pronásledování kořisti ještěrkou v jejím neúprosném prostředí.

Varan obrovský je zároveň obrovským nenasytou

Níže uvedený klip začíná tím, jak mohutná ještěrka perentie ladně manévruje suchým terénem a její bystré oči pátrají po jakýchkoli známkách pohybu. Rychle se zmocní polní myši, ale její neukojitelný hlad ji nutí hledat další kořist. V australském vnitrozemí může být velmi těžké sehnat jídlo a tento druh varana se nebrání tomu, aby sežral mrtvého ptáka a pozřel ho celého, aby dočasně ukojil svůj apetit. Jeho hlad stále trvá a ještěr uvažuje o tom, že se zaměří na hrozivou kořist, jako je vombat nebo dokonce dingo, kterému by se odvážil postavit jen plaz této velikosti.

Ctižádostivý varan se však nenechá odradit a zaměří se na klokana, tvora mnohonásobně většího, než je on sám. Když ještěr obratně pronásleduje svou kořist, přeruší jeho pronásledování pozorný pták, který klokana upozorní na přítomnost dravce, což vyvolá napínavou honičku. Klokan uniká z dosahu odhodlaného ještěra, hbitě a rychle prchá a zanechává varana daleko za sebou.

Čím jsou varani tak výjimeční?

Tito fascinující plazi mají několik jedinečných vlastností, které je odlišují. Varani jsou známí svým protáhlým tělem, silnými končetinami a dlouhým ocasem a vykazují výjimečnou sílu a hbitost. Díky svým ostrým drápům a robustním čelistem jsou zdatnými predátory, kteří jsou schopni ulovit širokou škálu kořisti. Kromě toho jsou také známí svou inteligencí.

Je normální, že varani žerou klokany?

Stručná odpověď zní ano, ale je tu jedno ale. Varani mají všestranný jídelníček, konzumují širokou škálu masa od mršin po zvířata, která uloví. Jejich kořist se pohybuje od malých hlodavců až po buvoly. Pokud však dostanou příležitost ulovit klokana, udělají to. Je pro ně také normální, že sežerou, co se dá, když to jde. Jsou to především masožravci, hodují na vejcích, menších plazech, rybách, ptácích, hmyzu a malých savcích.

Zdroj: AZAnimals