Může pes plakat? A co to znamená, když mu tečou slzy?

Přidat na Seznam.cz

Asi každý ví, že pes má emoce, dokáže projevit radost, nervozitu, smutek a další emoce. Spousta psů umí projevit, že něco chce, například když chce dobrůtku nebo jít na procházku. Umí se i vypořádat s problémy, třeba když je mu zima, zaleze si pod deku nebo se stočí do klubíčka. Spousta pejskařů proto psy přirovnává k lidem. Když tedy pejskovi tečou z očí slzy, mají za to, že pes pláče. Skutečně psi pláčou?

Psi pláčou, ale…

Psi skutečně umí vyjádřit emoce pláčem. Pokud se tedy pláčem rozumí kňučení, vytí nebo jiné hlasové projevy. Každý pozná, když je jeho pejsek smutný. Podle řeči těla, výrazu v očích i podle chování, které je jiné než obvykle. S největší pravděpodobností bude smutný pejsek ležet nebo stát, bude mít hlavu položenou na podložce, smutek můžete vidět i v jeho očích. Dost možná bude kňourat, nejspíš se bude i třást. Bude mít svěšený nebo mezi zadníma nohama zatažený ocas.

Psí slzy

Pokud psovi slzí oči, nehledejte za tím stejný důvod jako u člověka. Pes nedokáže projevovat emoce tím, že mu potečou slzy. Takže pláč, jak ho my známe, není pro psa možný. Psi mají slzné kanálky, jejichž hlavním úkolem je zvlhčovat oko. Slzné kanálku u psů odvádějí slzy do krku a nosu, slzy tedy nevytékají z očí.

Důvody slzení očí

Pejskovi mohou téct slzy z různých důvodů. Existuje spousta různých příčin, od těch nejbanálnějších, až po závažné.

Jeden z nejčastějších důvodů je, že pejsek má v oku smítko nebo řasu. Oko začne slzet, aby se cizího předmětu zbavilo podobně, jako je tomu u lidí. Toto slzení oka je dočasné.

Dalším poměrně častým důvodem slzení očí u psů je alergická rekce. Pokud máte podezření na alergii je třeba navštívit veterináře, ten udělá testy, které identifikují alergen.

Mezi časté příčiny slzících očí patří oční infekce. V tomto případě oko nejen slzí, ale produkuje i žlutý, nazelenalý nebo červený sekret. Oči nebo oční okolí mohou být nateklé. Také v tomto případě je třeba navštívit veterináře, aby pejska vyšetřil a nasadil vhodnou léčbu.

Méně časté, ale ne vzácné jsou ucpané slzné kanálky psa. Oko je neustále vlhké, může být nateklé a citlivé. Slzy, které oko zvlhčují, nemohou stékat do krku, ale vytékají okem ven. Při dlouhodobějším trvání tohoto problému může být kůže kolem očí podrážděná a zarudlá. Při prvních příznacích je nutné vyhledat veterináře

Aktivní psi mohou mít také poškrábanou rohovku. Slzí jim pak oči, mohou si do očí sahat, protože mají pocit cizího tělesa v oku. Stát se to může celkem jednoduše, stačí, aby pejsek třeba proběhl křovím. Pokud tyto příznaky zpozorujete, ihned navštivte veterináře.

Zdroj: akc.org, cesarsway.com