Mohou domestikovaní králíci přežít ve volné přírodě? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Někdy majitelé domácích králíků oznámí, že pustili králíka na svobodu, aby mohl žít ve volné přírodě. Takový člověk si možná myslí, že dělá správnou věc, když svého domácího mazlíčka pustí. Problém spočívá v tom, že domestikovaní králíci ve skutečnosti nikdy nebyli určeni k životu ve volné přírodě.

Domestikovaní králíci a základní instinkty

Pokud by váš domestikovaný králík utekl ze své boudy, instinktivně by si vyhrabal noru jako jeho evropští předkové Oryctolagus cuniculus, píše web TheSprucePets. To je asi tak vše, kam až mohou schopnosti domestikovaného králíka v oblasti přežití sahat. Důležité instinkty a fyzické vlastnosti, které chrání králíky ve volné přírodě, se ztratily. Domestikovaní králíci tyto schopnosti totiž nepotřebují, protože je o ně postaráno do sebemenších detailů.

Neschopnost uniknout predátorům

Jedním z faktorů, který okamžitě působí proti domestikovaným králíkům v přírodě, je jejich umělé zbarvení srsti. Fanoušci králíků vyšlechtili mnoho barev a vzorů na srsti domestikovaných zvířat. Tyto nepřirozené barvy nemusí nutně splývat s divokým a přirozeným prostředím a činí z domestikovaných králíků snadnou kořist. Ve volné přírodě se tato zvířata stávají velmi snadným cílem a přilákají každého predátora v okolí včetně jestřábů, lišek, sov, kojotů, mývalů a dokonce i domácích psů.

Jak dlouho vypuštěný králík přežije na svobodě?

Pokud domácí králík, který je vypuštěn na svobodu, přežije jeden rok, je to jen díky štěstí. Většina lidí má sice srdce na správném místě, ale když králíka vypustí na svobodu, na tuto šanci nespoléhají. Domácí králíci jsou i nadále nejbezpečnější, nejšťastnější a nejzdravější, když jsou v naší péči.
Pokud máte domácího králíka, o kterého se již nemůžete starat, nejbezpečnější cestou je dát zvíře k adopci a nevypouštět ho ven. Při hledání bezpečného a šťastného adoptivního domova pro vašeho domácího králíka vám může pomoci váš veterinář, sousedé nebo přátelé.

Zdroj: thesprucepets.com