Serval jako domácí mazlíček? Není to nemožné, ale tohle byste o nich měli vědět

Přidat na Seznam.cz

Servalové pocházejí z Afriky, kde žijí ve volné přírodě. V posledních letech se servalové stali oblíbenými domácími mazlíčky v Severní Americe a Evropě. Přestože tyto krásné kočky mohou být skvělými společníky, je třeba zvážit několik důležitých věcí, než si jednu z nich pořídíte domů.

Co je serval?

Serval je středně velká divoká kočka. Největší servalové mohou vážit až 18 kg, ale většina z nich je mnohem menší, píše web AnimalCorner. Servalové jsou vysocí a štíhlí, mají dlouhé nohy a velké uši. Jsou většinou pálení s černými skvrnami, i když jejich přesný vzhled se může lišit. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba o servalech vědět, je, že se nejedná o domestikovaná zvířata. To znamená, že nebyli po generace šlechtěni k mírumilovnému soužití s lidmi. Servalové jsou také velmi aktivní kočky, které potřebují dostatek prostoru, aby se mohly pohybovat a prozkoumávat. Serval chovaný v malém domě nebo bytě bude pravděpodobně neklidný a destruktivní. Pokud uvažujete o pořízení servala, ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro jeho potřeby.

Proč servalové nejsou příliš dobrými domácími mazlíčky?

  • Než si pořídíte kočku serval, měli byste zvážit několik věcí. Zaprvé se ujistěte, že máte dostatek prostoru pro zajištění potřeb kočky. Servalové potřebují dostatek prostoru pro pohyb a zkoumání a malý dům nebo byt jim nebude vyhovovat.
  • Za druhé, servalové nejsou domestikovaná zvířata. To znamená, že nebyli po generace šlechtěni k mírumilovnému soužití s člověkem.
  • Servalové jsou divoká zvířata a jejich instinktem je lovit a zabíjet.
  • To může představovat nebezpečí pro malé děti a ostatní domácí zvířata ve vaší domácnosti. I když byl serval vychován v zajetí, stále je to divoké zvíře a může se stát agresivním, pokud se cítí ohrožen.
  • Servaly nelze vycvičit na záchůdek, proto budete muset kočce zajistit velký venkovní výběh. Tento typ zařízení není vhodný pro každého a jeho údržba může být nákladná.
  • Servalové mohou skákat velmi vysoko a hrabat velmi hluboko, takže výběh bude muset být odolný proti úniku.
  • Pokud by serval z výběhu utekl, představoval by vážnou hrozbu pro volně žijící i domácí zvířata, například domácí mazlíčky nebo hospodářská zvířata. To by znamenalo, že chovatelé nebo kontrola zvířat by na potulujícího se servala použili smrtící sílu.
  • V posledních letech lidé vytvořili křížence servala s domestikovanou kočkou známou jako savana.

Co je savanová kočka zač?

Tato kočka je kříženec kočky domácí a servala. Savanové kočky jsou mnohem větší než většina koček domácích a mohou vážit až 30 kg. Mají dlouhé nohy a velké uši a jejich srst je obvykle strakatá nebo pruhovaná. Savanové kočky nejsou tak aktivní jako servalové, ale přesto potřebují dostatek prostoru k toulání a zkoumání. Vyžadují také velkou pozornost a nemusí být vhodné pro zaneprázdněné rodiny.
Stejně jako servalové nejsou savanové kočky domestikovaná zvířata. Byly vyšlechtěny tak, aby byly méně agresivní než servalové, ale stále jsou blízce příbuzné divokým zvířatům.

Savana je oddaný domácí mazlíček, který bude následovat svého pána po celém domě. Lze je také naučit chodit na vodítku a aportovat věci. Savanové kočky jsou známé tím, že jsou společenští a příjemní k novým lidem a jiným kočkám a psům, zatímco jiní mohou utíkat nebo syčet, než se vrátí k vrčení. Je pravděpodobné, že jak savanová koťata dospívají, hraje v jejich společenskosti roli kontakt s jinými lidmi a domácími zvířaty.

Zdroj: animalcorner.org