Francouzský buldoček miluje procházky, ale jinak je to lenoch

Přidat na Seznam.cz

Silný a statný francouzský buldoček okouzluje svou rodinu živými hrami, bujarými dováděními a také vydatným funěním. Francouzský buldoček je poměrně nenáročný na chov, má malé nároky na pohyb a péči, ale velké nároky na společnost. Na to byste měli myslet, než se jej rozhodnete pořídit za domácího mazlíčka.

Není to plemeno pro lidi, kteří hledají psa s celodenní energií nebo ochranitelským postojem (frantíci pravděpodobně přespí přes zvonek), ale toto plemeno je okouzlujícím rodinným přítelem s nízkými nároky na péči. píše Lynn M. Hayner na webu Dogster.

Fakta o francouzáčkovi

•Hmotnost: Méně než 13 kg
•Délka života: 10 až 12 let
•Srst: Srst je krátká a hladká. Kůže francouzského psa je měkká, volná a zvrásněná.
•Barva: Bílá, krémová, plavá nebo jejich kombinace. Znaky a vzory: žíhaná, piebald (grošovaný), černé masky, černé stíny a bílé znaky.
•Barevná kontroverze: Vzácné „módní” barvy se často pojí se zdravotními problémy; rodiny, které hledají zdravé francouzáčky, udělají dobře, když budou spolupracovat s profesionálními chovateli dodržujícími pravidla AKC standardů plemene. •V České republice jsou chovatelské stanice FB zmíněny např. v Klubu francouzských buldočků.
•Péče o srst: Stačí občasné koupání a týdenní kartáčování. Vrásky by se měly pravidelně čistit, protože v záhybech se mohou skrývat bakterie.
•Línání: Ano, mírně línají
•Uši: Francouzský buldoček má netopýří uši, široké u základny, protáhlé, s kulatými špičkami.
•Slavný podkus: Spodní čelist je hluboká, podkusová, hranatá a vytočená nahoru.
•Snášenlivost tepla: Francouzský buldoček je citlivý na chlad a také na horko, nesnáší extrémní povětrnostní podmínky. Potřebuje vnitřní bydlení s klimatizací v létě a teplem v zimě.
•Vybavení: V případě potřeby je možné použít i jiné vybavení, např: francouzský buldoček musí mít kolem každého bazénu ohrádku a záchrannou vestu pro vodní hrátky; Francouzský buldoček neumí dobře plavat, pokud vůbec.
•Hypoalergenní šampon, aby se předešlo alergickým reakcím nebo citlivosti kůže. V létě chladicí podložky nebo další ventilátory.
•Možné zdravotní problémy: Anestezie je u francouzáčků rizikovější, takže rodiny musí najít veterináře se zkušenostmi s brachycefaliky. Většina štěňat francouzáčků (s velkou a širokou hlavou) se rodí císařským řezem.

Učení francouzáčků vyžaduje trpělivost; jsou příjemní, ale tvrdohlaví. Výcvik poslušnosti francouzského psíka vyžaduje odhodlání a také smysl pro humor. Francouzáčci chtějí dělat radost svým majitelům, ale chtějí dělat radost i sami sobě. Pokud se tyto dva zájmy neshodují, mohou se frantíci rozhodnout vyhovět sami sobě!

Francouzáčci sice ocení procházky a hry, ale nesnášejí náročné cvičení. Francouzáčci jsou brachycefalické rasy: Jejich krátké obličeje způsobují, že dýchání je méně efektivní než u psů s delšími čenichy. V horkém počasí a po intenzivním tréninku mají problémy s ochlazováním.

Cestování autem s nenáročným francouzským buldočků je obvykle bez stresu, pokud je udržován v chladu. Při cestování letadlem mějte na paměti, že některé letecké společnosti mají obavy z přepravy brachycefalických plemen v nákladním prostoru. Krátkonosá plemena jsou obzvláště citlivá na kvalitu vzduchu a změny teplot.

Francouzáčci obvykle dobře vycházejí s ostatními zvířaty a k cizím lidem se chovají přátelsky. Francouzáčci jsou relativně klidné plemeno, jen málokterý z nich se obtěžuje štěkat na příchozí. Místo toho mají tendenci je vítat slintáním a polibky. Jejich rodiny štěkot moc neuslyší, ale určitě uslyší spoustu chrochtání a chrápání, a to i při jídle, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Dogster, uVeterinářky.cz, Klub francouzských buldočků