Gazela přelstí nenasytnou lvici

Přidat na Seznam.cz

Lev běží maximální rychlostí 80 kilometrů za hodinu a v rychlosti mu sekunduje gepard. Gazela je svou maximální rychlostí srovnatelná s touto šelmou, ale je mnohem hbitější. A o její hbitosti se můžete přesvědčit i v následujícím videu.

Lvice na lovu

Scéna, kterou uvidíme, se odehrává v Masai Maře, obrovské národní rezervaci v Keni. Video ukazuje hladovou lvici, která se neviditelně krčí v porostu, píše A-Z-Animals. Lvice chvíli sedí nehybně jako skála a kdo ví, jak dlouho tam seděla, než začalo natáčení. Když se kamera natočí doprava, je konečně k vidění, na co se lvice tak upřeně dívá. Na krmící se gazelu.

Lvice se mírně pohne dopředu a vrátí se do podřepu, přičemž tentokrát pevně zapře zadní nohy do země, aby mohla ve správný okamžik vyskočit dopředu. Jakmile gazela lvici zaregistruje, lvice se svou třicetikilovou postavou vyrazí vpřed.

Gazela využívá k úprku kličkování

Každé tři nebo čtyři kroky gazela zkracuje cestu tam a zpátky, aby lvici zmátla. Je to tak účinné, že se lvice po třetím přesměrování zarazí a zastaví. Tato rozhodnutí ve zlomku vteřiny jsou tím, co v divočině rozhoduje o tom, kdo přežije.

Pokud se gazele podaří překonat první zlomek vteřiny, je pravděpodobné, že přežije. Lvi a lvice jsou nesmírně rychlí, ale nedokážou měnit směr ani zdaleka tak rychle zrychlovat jako gazely.

To znamená, že gazely téměř vždy vítězí v otevřeném poli, zatímco lvi vyhrávají tehdy, když využijí momentu překvapení.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube