Mamba černá uštkne lvici. Jed mamby černé by dokázal zabít 19 lidí

Přidat na Seznam.cz

Videu v tomto článku je dalším důkazem toho, jak nemilosrdná příroda dokáže být. V záběru proti sobě totiž čelí nemilosrdná mamba černá a lvice, která útoku jedovatého plaza bohužel podlehne.

Had bez ostychu zaútočí na nebohou lvici

Hlavní část videa ukazuje lvici stojící osamoceně v jakési bahnité pláni, nacházející se ve strnulé poloze, uvádí web A-Z-Animals. Zvíře bylo právě uštknuto černou mambou, hadem, který je proslulý silným jedem. Několik vteřin se lvice vůbec nepohybuje a pouze vrčí. A to do doby, než jed začne přebírat kontrolu nad jejím tělem a ona se začne zmítat v bahně. Nakonec se přece jen postaví zpátky na všechny čtyři, ale vypadá nesmírně vyčerpaně. Celou situaci pozoruje nedaleká skupinka mladých lvíčat, které od umírající lvice musejí odejít.

Proč mamba uštknula lvici?

Kromě toho, že je jed mamby černé užitečný při lovu, je také velmi užitečným nástrojem obrany. Podle většiny zdrojů je jed mamby dostatečně silný, aby zabil 19 lidí!

Stejně jako většina teritoriálních zvířat se i černé mamby obvykle zdržují na vybraném kousku země po většinu svého života. Většina samic loví, přijímá potravu, rozmnožuje se a žije ve svém teritoriu. To znamená, že nemají tito hadi rádi vetřelce, kterým se v tomto případě stala lvice.

Přestože jsou černé mamby poměrně agresivní, obvykle se před většími zvířaty schovají a utečou, pokud vstoupí do jejich teritoria. V případě, že se vetřelec dostane příliš blízko nebo je vnímán jako hrozba, neváhají mamby uštknout svým smrtícím jedem.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube