Harpyje pralesní je dravec s drápy medvěda

Přidat na Seznam.cz

Podle koho se tento pták jmenuje? A co mají společného? Proč je to jeden z nejděsivějších ptáků vzhledem, ale i uměním zabíjet? Pojďme se přenést do obřího hnízda harpyje pralesní!

Jméno harpyje

Ve starém Řecku to byla bytost, která byla napůl pták a napůl žena. Hlavu měla lidskou a tělo ptačí. Charakterově byla zlá a lidem škodila. Harpyje pralesní toto jméno dostala právem, protože když se z výšky kouká dolů a má vztyčená pera na hlavě, hodně připomíná lidský obličej. Navíc je to zabiják s drápy dlouhými až 13 cm; jsou dlouhé jako u medvěda grizzly. Není divu, že v lidech vzbuzuje údiv. Bohužel kvůli lovcům a odlesňování pralesu je tento druh uveden na červeném seznamu IUCN jako zranitelný.

Harpyje je velká, těžká a přitom mrštná. Rozpětí křídel může přesáhnout 2 m a váha 9 kg. Přičemž platí, že samice je o hodně větší než samec. Harpyje mají popelavě šedou barvu a bílé břicho.

Proč je tak dokonalý lovec?

K lovu používá obrovský silný zobák a 13 cm drápy a díky svému zbarvení v pralese splývá. Patří do čeledě jestřábovitých a loví jim tak charakteristickým způsobem. Krouží nízko nad pralesem a čeká, až zahlédne svoji oběť. Má 8krát lepší zrak než člověk a velmi dobrý sluch, takže zmerčí oběť na míle daleko. Následně se na ni střemhlav vrhne rychlostí až 90 km/h a usmrtí ji mocnými drápy a zobákem. Dokáže ulovit 10 kg lenochoda, mravenečníka nebo opici.

Láska na celý život

Harpyje jsou věrní partneři a tvoří pár celý život, píše a-z-animals. Hnízdí vysoko, nejčastěji na nejvyšším stromě v pralese Jižní Ameriky. Na něm postaví velké hnízdo, které může mít průměr až 1,5 m. Mláďata se jim líhnou jednou za 3 roky a většinou se dospělosti dožívá jen jedno. To hodně přispívá k vzácnosti tohoto druhu.

Pokud vás podivuhodná harpyje zaujala tak jako nás, mrkněte na video.

Zdroje: Wikipedia, YouTube, a-z-animals