Hatérie se za 190 milionů let z velké části nezměnila, ukazuje nová fosilie

Přidat na Seznam.cz

Vědci nedávno nalezli v Arizoně fosilii, která dostala velmi krkolomný název. Jedná se o téměř kompletní kloubní kostru sfenodonta. Hatérie je endemitem Nového Zélandu, a přestože připomíná ještěra, patří do řádu Rhynchocephalia. Vědci nyní zjistili, že se tento plaz téměř nezměnil.

Plaz, kterému se evoluce vyhla obloukem

Hatérie je endemitem Nového Zélandu, který se za 190 milionů let téměř nezměnil a fosilie nového druhu sphenodonta nalezená v Severní Americe a datovaná do období rané jury tuto představu do značné míry potvrzuje, píše web ReptilesMagazine.
Vědci nalezli fosilii Navajosphenodon sani gen. et sp. nov v Arizoně a jedná se o téměř kompletní kloubní kostru sphenodonta. Obsahuje kompletní kostru, lebku a čelisti. Fosilie byly uloženy ve sbírkách paleontologie obratlovců Muzea srovnávací zoologie Harvardovy univerzity a až doposud nebyly po desetiletí popsány.

Holotyp tohoto plaze byl popsán pomocí mikropočítačové tomografie naskenované v univerzitním Centru pro nanosystémy. Kosti byly znovu vytvořeny ve 3D a segmentované objekty byly exportovány jako jednotlivé 3D síťové soubory ve stereolitografických formátech pro 3D tisk.

Co je hatérie zač?

Tuatara neboli hatérie je endemitem Nového Zélandu, a přestože se podobá ještěrce, patří do řádu Rhynchocephalia a dva druhy na Novém Zélandu jsou jedinými přežívajícími členy své 250 milionů let staré rodiny. Hatérie měly společného předka s plazy asi před 250 miliony let. Tento druh je důležitým spojovacím článkem mezi vyhynulými kmenovými plazy, z nichž se vyvinuli dinosauři, moderní plazi, savci a ptáci. Tento plaz se může dožít více než 100 let a pohlavní dospělosti dosahuje v 10-20 letech.

Zdroj: reptilesmagazine.com