Říká se, že slon nikdy nezapomíná. Co je na tom pravdy?
Mít “sloní paměť” je něco, co by si přál asi každý z nás. Opravdu ale sloni nikdy nezapomínají? Co je pravdy na tom, že si sloni pamatují vše, a to po celý svůj život? Podívejte se, co na to říkají vědci.
Pamatují si i detaily
Že slon nikdy nezapomíná, není podle vědců tak úplně pravda. Pamatují si ale detaily, které jsou důležité pro jejich přežití. Například si dokážou vybavit různé zvuky a pachy (nejen) predátorů, rozlišují i různé skupiny lidí v závislosti na jejich pachu, a zpětně “sledují své kroky”, aby našli vodu ve vyprahlé savaně. Stejně tak rozlišují členy své rodiny od stovek jiných slonů.

Paměť něco stojí
Aby si slon zapamatoval například několikakilometrové trasy, musí samozřejmě svůj mozek něčím “živit”. Podle expertů sní každý slon až 150 kilogramů vegetace denně. Teprve poté se stádo vydává na cestu, aby ale do cíle došli, musí mít schopného vůdce.
Matriarchát
Zatímco u mnoha jiných zvířat vede smečku nebo stádo samec, u slonů je to samice. Zpravidla se jedná o starší slonici, která v mládí putovala se stádem za vodou, a díky tomu si trasu pamatuje. To dokazuje i fakt, že stádo, které vedla nezkušená samice, utrpělo podle expertů úmrtnost až 63 %, zatímco v případě, že stádo vede starší a zkušená samice, je úmrtnost pouze 2%.

Výjimečný mozek
Ačkoliv si sloni nemohou pamatovat doslova vše, mají opravdu neuvěřitelnou paměť. Za to vděčí svému výjimečnému mozku, který má podle vědců největší absolutní velikost mezi suchozemskými savci. Kromě toho mají největší spánkový lalok, tedy část mozku zodpovědnou za zpracování zvuků a kódování paměti.
zdroj: livescience, theconversation, pubmed, org, royalsocietypublishing