Homolice: Smrtelně krásná lastura s harpunou dokáže zabíjet

Přidat na Seznam.cz

Velká lastura s jedovatou harpunou a pohlcení oběti vcelku. Takto by se stručně dala popsat homolice, obávaný mořský plž.

Homolice se vyskytují v Indickém oceánu a Rudém moři. Pro člověka jsou nebezpečné, protože se vyskytují v mělčinách a tak se dá na ně snadno narazit. Navíc jejich krásná a tím lákavá schránka vybízí k sáhnutí, což se může stát člověku osudným. Homolice je schopná svůj jedový osten vystřelit kamkoliv na svojí ulitu.

V Indii se tomuto plži přezdívá ,,cigaretový šnek“, což vychází z pověry, že si stihnete vykouřit jednu cigaretu a zemřete. Tak rychlé to ve skutečnosti není. Homolice je smrtelně jedovatá a bez včasné pomoci zabije člověka do 5 hodin. Počáteční slabost vystřídá paralýza, kolaps, koma a vše pak končí smrtí. Nejjedovatější druh homolice je homolice síťkovaná, které má také nejkrásnější ulitu.

Způsob lovu

Její zajímavý způsob lovu je skvěle zachycen na videu. Vyčká, až bude blízko oběť, vystřelí na ni svůj harpunovitý osten a jed v něm ji znehybní. Následně ji celou pohltí a stráví. V jedu jsou vysoce účinné neurotoxiny.

Zdroje: Wikipedia, YouTube