„Hrozivá bestie“ Deinotherium: Jak vypadal slon s obrácenými kly?

Přidat na Seznam.cz

Všichni dobře víme, jak vypadají dnešní sloni, i jak asi mohli vypadat jejich předci – mamuti. Víte ale, jak vypadalo Deinotherium? Dávný příbuzným dnešních chobotnatců měl kly obráceně, ale proč?

Deinotherium

V překladu „hrozivá bestie“. Tak bylo popsáno zvíře, které žilo před 50 miliony let v Africe a následně i v Evropě. Stavbou těla se deinotherium podobal dnešním slonům, ovšem hlavu měl podstatně menší, pravděpodobně měl také kratší chobot. Nejzvláštnějším znakem byly kly, obrácené směrem dolů. Ačkoliv měli deinotheria podobnou stavbu těla jako sloni, byli větší a mohutnější, a to i oproti mamutům. Mohli dorůstat až do výšky 4,5 metru.

Kly

Proč měl deinotherium kly, které směřovaly dolů, to dodnes neví ani vědci. Existují ale mnohé teorie, které říkají, že účel mohl být stejný jako u dnešních slonů. Tedy shánění potravy – odlupování kůry, případně vyhrabávání kořínků. Pravděpodobně s nimi ale nezápasili. Deinotheria byla navíc býložravá zvířata, tzn. že kly nesloužily jako útočná zbraň.

Život

Podle kosterních nálezů se předpokládá, že deinotherium žilo stejně, nebo alespoň podobně, jako sloni nebo mamuti. Pravděpodobně tedy existovala celá stáda deinotherií, která společně putovala za potravou a mohla mít i společného vůdce. Zajímavé ale je, že deinotherií existovalo více druhů – od malých až po obrovské giganty.

zdroj: biolib, ekolist, iportal24