Hroznýš dostane na pamětnou, dikobraz z něj udělá jehelníček

Přidat na Seznam.cz

Hadi ve většině z nás budí hrůzu, tenhle hroznýš na videu je ale spíš k politování. Při shánění oběda podcenil svou kořist a se zlou se potázal. Skončil jako jehelníček a kdyby mohl řvát bolestí, uši by zaléhaly.

Hroznýš královský si rád pochutná na nejrůznějších hlodavcích, od myši přes potkana až po kapybaru. Vzhledem k délce až 4 metry a silným svalům není pro hada problém kořist omotat svým dlouhým tělem, uškrtit a pak vcelku spolknout.

Tenhle těžkotonážní had ale občas může při výběru oběda udělat fatální chybu. Důkazem je video z Brazílie, kde se hroznýš pokusil sežrat zvíře podobné dikobrazovi. Výsledkem byly smyčky těla pokryté pichlavými ostny a had svíjející se v bolestech. Hroznýšovu agónii ještě znásobil zvědavý pes, který jej přinutil svinout se do klubíčka.

Zvířetem, na které byl v tomto případě hladový hroznýš krátký, je kuandu obecný, hlodavec z čeledi urzonovitých podobný dikobrazovi. Jeho tělo je pokryté krátkými, silnými ostny, s výjimkou chápavého ocasu, který je přizpůsoben k uchycení na větvích. Při napadení útočníkovi nastaví záda s naježenými ostny.

Kuandu žije v lesích Střední a Jižní Ameriky, kde se pomalu, ale jistě pohybuje vysoko ve větvích a konzumuje měkké části stromů. Příležitostně slézá i na zem, aby si zpestřil jídelníček květy nebo ovocem.

Místní obyvatelé jej někdy loví, protože může škodit na plantážích kukuřice, banánů a kvajávy. V zásadě ale kuandu není v přírodě ohrožen.

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie