Hurá! Stále více zemí uznává domácí zvířata jako živé bytosti, nikoli jako majetek!

Přidat na Seznam.cz

Od Španělska po New York. Nové zákony znamenají, že soudci zvažují, co je pro domácí zvířata v rozvodových případech nejlepší.

Domácí mazlíčci jako část rodiny

Každý rodič domácího mazlíčka vám řekne, že jeho pes nebo kočka jsou součástí jeho rodiny, a nyní s tím souhlasí i španělští zákonodárci, píše web DailyPaws. Dolní komora španělského parlamentu, Kongres poslanců, schválila zákon, podle kterého jsou nyní domácí mazlíčci považováni za „cítící bytosti“. Nový zákon je nejnovějším z trendů, kdy se vlády, včetně Spojených států, rozhodly považovat domácí zvířata za živé bytosti, a nikoli za předměty, které lze rozdělit při rozvodu nebo rozchodu.
Ve Španělsku nový zákon mění občanský zákoník, který se zabývá majetkem a rodinou. Nový zákon přiznává domácím mazlíčkům nové právní postavení, což znamená, že by neměli být odděleni od svých majitelů, aniž by byl zohledněn jejich zdravotní stav a okolnosti.

„Je to krok kupředu a říká, že při rozlukách a rozvodech bude úprava, která se bude vztahovat na zvířata, zohledňovat nejen zájmy člověka, ale i zvířete,“ řekla ochránkyně zvířat María González Lacabex.

Milovníci zvířat jásají

Příklad cílů zákona se objevil ještě před kodifikací opatření. V říjnu španělský soudce přiznal nyní rozdělenému páru společnou péči o border kolii jménem Panda. Muž a žena si psa adoptovali, když byli ještě spolu, ale po rozchodu se obrátili na soud. Pokud vše půjde podle plánu, každý z nich stráví s Pandou vždy jeden měsíc a každý z nich bude hradit náklady na psa. Lola García, právnička ženy, řekla , že tento proces je velmi podobný tomu, jako když se rozvedený pár dělí o péči o lidské dítě.
Několik dalších zemí jako je Francie, Nový Zéland, Slovensko, Portugalsko, Německo a Švýcarsko přijalo v posledních letech opatření, která uznávají domácí zvířata jako živé a cítící bytosti.

Zdroj: dailypaws.com