Hyena si užije hezkou chvilku a doslova odpadne

Přidat na Seznam.cz

Hyeny jsou proslulé svým děsivým smíchem, tentokrát se ale nasmáli hlavně návštěvníci safari. Samec hyeny chtěl svou partnerku oslnit, namísto toho se ztrapnil pádem na zem.

Pro jistotu upozorňujeme, že tento článek obsahuje explicitní popis rozmnožování a záběry pářících se hyen. Není to ale nic hrozného, co by se nemohlo objevit třeba v dokumentu o zvířatech na Discovery Channel.

Na neobvyklou scénu narazili návštěvníci safari u napajedla v národním parku Chobe v Botswaně. Mezi stádem slonů pobíhala dvojice hyen, větší samice a menší samec.

Mužatka hyena

Právě velikost těla je někdy jediným vodítkem, podle kterého lze hyení samce a samice odlišit. Samice mají výrazně zvýšenou hladinu mužských hormonů androgenů, takže vypadají a chovají se podobně jako samci.

Nejenže jsou stejně agresivní, jejich vnější genitálie dokonce věrně napodobují samčí penis. Hyeny nemají vulvu, k močení, páření a porodu jim slouží klitoris. Ten se tvarem i velikostí podobá ztopořenému penisu, dokonce má i falešný šourek. Rozeznat lze pouze samice, který již porodily. Klitoris se při porodu roztrhne, aby se mláďata dostala ven, a po komplikovaném porodu zůstává samici velká jizva.

Samice mají navrch

Hyeny žijí v matriarchálně uspořádaných klanech, vedených dominantní samicí. Zatímco samice zůstávají po celý život v rodném klanu, samci kočují od jednoho klanu k druhému a zůstávají pouze jedno rozmnožovací období.

Při dvoření mají větší úspěch samci, kteří jsou pasivní až submisivní. Když si některého z nich samice pustí k tělu, nastává krátký, ale složitý akt páření. Protože je samec menší a genitálie samice zase velmi neobvykle uspořádané, je jasné, že samce čeká těžká dřina v náročném úhlu.

Tohle video je zajímavé proto, že hyeny načapalo za denního světla. Při páření jsou hyeny velmi zranitelné, takže preferují klid nočních hodin, méně exponovaná místa a hlavně žádné čumily.

A kromě toho je jeho konec, kdy se samec v podivném úhlu už neudrží a doslova odpadne, celkem k smíchu.

Zdroj: Latest Sightings, Wikipedie