Chovatel čistí zuby v obří tlamě hrochovi

Přidat na Seznam.cz

Práce v zoo není jen o tom, abyste nakrmili zvířata a vyčistili jejich ohradu. Jednou za čas je nutné zvíře také umýt a společně s tím mu také vyčistit zuby. To může být opravdu nebezpečné, zejména když se jedná o tak velké zvíře, jako je hroch. Podívejte se sami.

Ústní hygiena u hrochů

Ve většině zoo se ústní hygiena těchto ohromných zvířat provádí tak, že hroch otevře tlamu a zkrátka čeká. V tuto chvíli ale musí ošetřovatel zvířeti opravdu bezmezně důvěřovat, jak píše web Upworthy. Velkým kartáčem pak ošetřovatel čistí každý zub zvlášť, dokud hroch nemá bílý a zářivý úsměv. Celý proces ale může trvat poměrně dlouho a hroch musí být trpělivý.

Jak můžete vidět ve videu, zuby hrochů jsou opravdu děsivé. Navíc sahají poměrně daleko a tak ošetřovateli nezbývá nic jiného, než do hroší tlamy strčit celou ruku. Co by se ale stalo, pokud by se hroch například vylekal a tlamu zavřel?

Hroší skus patří mezi nejnebezpečnější

Hroši mají v čelistech sílu asi 8100 Newtonů, píše web AZ Animals. Pro představu, síla skusu průměrného člověka je asi 890 Newtonů, uvádí web Stoplusjednička. Hroši tedy mají čelist dost silnou na to, aby například rozpůlili krokodýla a navíc – čím větší hroch, tím větší síla. To z nich dělá ta vůbec nejvíc nebezpečná suchozemská zvířata, pokud jde o zuby.

zdroj: Upworthy, AZ Animals, Stoplusjednička, Instagram