Některé ryby se chovají jako obojživelníci. Tato rybka chce raději na souš

Přidat na Seznam.cz

Všichni víme, že ryby patří do vody. Ve sladké i slané vodě najdeme tisíce druhů ryb, velkých i malých, ovšem některé z nich už voda asi nebaví. Jak sami uvidíte, jsou ryby, které by raději vodu opustily a žily na souši.

Suchozemská ryba

Pokud máte rybičky doma, pak jste si možná všimli, že občas skáčou z akvária ven. Někomu se to může zdát zvláštní, někdo by dokonce řekl, že ryby chtějí spáchat sebevraždu, ale jak vidíte u ryby ve videu, některé ryby jen zkoumají okolí. Život v akváriu je zřejmě nudný a tak se některé ryby rozhodnou, že budou obojživelníky.

Obecně platí, že sladkovodní ryby mají maximální dobu přežití mimo vodu v rozmezí od deseti minut do jedné hodiny. Zejména malé rybičky, které se běžně chovají doma, pak vydrží ještě kratší dobu, uvádí webFishlab. Zmiňovaná ryba to ale zřejmě ignoruje.

Některé ryby vodu opravdu dočasně opustily

Celkem bylo identifikováno 130 druhů s různou úrovní obojživelných aktivit, kdy ryby záměrně opouštěly vodu, uvádí web Earth Sky. U většiny z nich byly jejich výlety na souš v řádu sekund až minut. Pokud tedy rybám dáme dostatečně dlouhou dobu, možná je evoluce přivede na souš.

zdroj: Earth Sky, Fishlab