Studie objasňuje, proč psi někdy roztomile kloní hlavu

Přidat na Seznam.cz


Podle nové studie může roztomilý záklon hlavy do strany, který někteří psi dělají, když na ně jejich lidští společníci mluví, souviset s tím, jak zpracovávají a zapamatovávají si povely od člověka, píše magazín Independent.co.uk.

I když se někdy může zdát, že roztomilé naklánění hlavy psů je projevem zmatení nebo zmatenosti, podle vědců z maďarské Univerzity Eötvöse Loránda by to ve skutečnosti mohlo být známkou toho, že se psi snaží soustředit a věnovat více pozornosti zprávám od svých lidských společníků.

Studie vrhá více světla na chování psů tím, že hodnotí, jak dobře si 40 psů různých plemen dokáže zapamatovat názvy různých hraček a na povel tyto konkrétní hračky přinést. Vědci také analyzovali videa z jiné studie, která zjistila, že ne každý pes se po třech měsících intenzivního výcviku dokázal naučit názvy hraček.

V předchozí studii byly hračky umístěny v jedné místnosti, zatímco lidští společníci a výzkumníci byli v jiné místnosti. Psi pak byli požádáni, aby aportovali konkrétní hračku poté, co společník zavolal její název. Zjistilo se, že někteří psi s nadáním pro učení se slovům se dokázali naučit názvy více hraček bez většího úsilí, zatímco obvykle se mnoho psů nedokázalo naučit názvy ani dvou hraček.

„Naklánění hlavy je dalším asymetrickým pohybem u psů, který však dosud nebyl studován,“ uvedla Andrea Sommeseová, hlavní autorka studie. „Zkoumali jsme frekvenci a směr tohoto chování v reakci na specifickou lidskou řeč: když majitel požádá psa, aby přinesl hračku vyslovením jejího jména,“ vysvětlila doktorka Sommeseová.

Když vědci dále zkoumali gesta naklánění hlavy psů, zjistili, že nadaní psi nakláněli hlavu při vyslechnutí povelu k přinesení pojmenované hračky velmi často, ve srovnání s typickými psy. Zdá se, že existuje vztah mezi úspěšností při aportování pojmenované hračky a častým nakláněním hlavy po zaslechnutí jejího jména.

Zdroj: Independent.co.uk