Jak dlouho žijí koně, kolik trusu vyprodukuje slon a slyší ryby? Dáme vám odpověď na tyto a další zajímavé otázky

Přidat na Seznam.cz


Deník Independent prozkoumal zajímavé otázky, na které dokáže odpovědět věda. Chcete na ně znát odpověď? To jste na správném místě!

Jaká je průměrná délka života koně?

Maximální délka života koně je 62 let. Je zřejmé, že ne všichni koně budou žít tak dlouho a průměrná hodnota bude o něco nižší než 62 let. Délka života koně závisí mimo jiné na podmínkách, ve kterých žije, a na tlaku, který je na něj během života vyvíjen.

Vzniká u zvířat závislost na návykových látkách?

Ano. Zdá se, že zvířata, stejně jako lidé, mohou být závislá na látkách, které nemají biologickou hodnotu. Potkani, kteří byli vycvičeni k tomu, aby si aplikovali kokain, v tom pokračují i poté, co začnou mít extrémní reakce, například záchvaty. Nemůžeme předpokládat, že krysy se stávají závislými ze stejných důvodů jako lidé nebo stejnými mechanismy, i když podobnosti ve struktuře mozku naznačují společné „návykové“ cesty.
Dobrým příkladem užitečné závislosti v přírodě je láska medvídka koaly k eukalyptovým listům. Koaly bez nich zemřou. Tato závislost je spíše získaná než vybraná, protože mládě koaly si na eukalyptus v mateřském mléce zvykne. Má to však i své výhody. Eukalyptové listy obsahují vzácnou vodu. Obsahují také aromatické oleje, které pomáhají udržovat srst medvíďat bez parazitů, uvolňují jejich svaly a snižují krevní tlak. Jiná zvířata se živí rostlinami, plody a bobulemi (například opiovými máky a hnijícími plody), které obsahují omamné látky.

Kolik druhů žraloků existuje?

Existuje přibližně 350 různých druhů.

Proč psi vidí pouze černobíle?

Ve skutečnosti nevidí; mají sice barevné vidění, ale je podobné jako u červeno-zelených barvoslepých lidí. U lidí má sítnice v zadní části oka tři typy „čípků“ (buněk vnímajících barvy) – modré, zelené a žluté (často označované jako „červené“). Psi mají pouze modré a žluté, což v praxi znamená, že nejsou schopni rozeznat rozdíl mezi červenou a zelenou barvou, ačkoli dokážou rozlišit žlutou a modrou. Předpokládá se, že barevné vidění potřebují pouze živočichové, jako jsou ptáci a primáti, kteří potřebují barevné „vidění, aby mohli rozlišit zralé a nezralé ovoce.

Psi jsou však velmi citliví na změny pohybu, protože jejich oči mají větší počet „tyčinek“ důležitých pro černobílé vidění, což přispívá k jejich loveckým schopnostem.

Jak hluboko se může vorvaň potopit?

Je známo, že se dokáží potopit až do hloubky 350 m, ale nejhlouběji byl nalezen zamotaný v kabelech v hloubce 1134 m.

Slyší ryby?

Ano! Kapři, zejména zlaté rybky, jsou považováni za experty na sluch. Mají tři kosti, Weberovy kostičky, spojené s plaveckým měchýřem a vibrace jsou přenášeny do mozku. Některé ryby také zpívají. V Kalifornii někteří lidé žijící v hausbótech slyšeli v určitých obdobích roku bzučení. Pověsti to přisuzovaly mimozemšťanům, ale nakonec se zjistilo, že jde o zvuk, který vydávají samci ryby Micharen, aby přilákali samičky.


Kolik trusu vyprodukuje slon

Asi 150 kg trusu denně, což je asi jedna tuna trusu týdně.

Zdroj: independent.co.uk