Dva gepardi obtěžují samici leoparda, která si to nenechá líbit

Přidat na Seznam.cz

Přestože mají mnoho společného, včetně prostředí, ve kterém žijí, leopardi a gepardi si ve skutečnosti v africké savaně tvrdě konkurují v boji o zdroje. Nejdou si sice často po krku, ale to oběma velkým kočkám nebrání v tom, aby si navzájem dávaly zabrat.

Konkurence v africké savaně

Toto video ukazuje, jak gepardi otravují samici leoparda při její každodenní práci, uvádí A-Z-Animals. Neloví ji, ale pravděpodobně se jí jen snaží přimět, aby opustil oblast a oni měli první šanci na jakoukoli kořist, která se objeví. Gepardi i leopardi jsou masožravci a často loví stejná zvířata, například gazely Thomsonovy.

Leopard se však nehodlá vzdát. Udělá několik kroků a pak se ohlédne na bližšího z obou gepardů. Gepard pokaždé ztuhne, jako by chtěl říct: „Tady není nic k vidění!“. Pokud jste někdy pozorovali mladé sourozence, jak se snaží jeden druhého otravovat, pravděpodobně tuto rutinu dobře znáte.

Nechte mě na pokoji!

Po několika vzájemných pohledech, které gepardy neodradí od toho, aby nechali leoparda na pokoji, se rozhodne vše urovnat.

Gepardi odběhnou a leopard se vrátí na své místo. Zatímco gepardi jsou známí svou rychlostí, leopardi jsou také velmi rychlí a mrštní. Samice leoparda na tomto videu se rychle pohybuje sem a tam, když běží na dva gepardy. Ti jsou dostatečně chytří na to, aby běželi opačným směrem, což jí brání nabrat plnou rychlost a pronásledovat je. Gepardi by samici na krátkou vzdálenost pravděpodobně předehnali, ale nehodlají riskovat.

Leopardi jsou nenápadní, zatímco gepardi jsou mistři rychlosti. Z tohoto důvodu bývají leopardi celkově lepšími lovci, i když žádné zvíře nedokáže geparda na krátkou vzdálenost předstihnout.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube