Jak donutit kočku více pít? Pořiďte fontánku a naučte ji jíst kočičí kapsičky

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou historicky pouštní zvířata a většinu potřebné vlhkosti získávaly z kořisti, což znamená, že nepotřebovaly pít vodu tak často jako psi. Přesto bychom čas od času měli na jejich pitný režim dohlédnout. Jak přinutit kočku více pít? A co když si myslíme, že jsme již vyčerpali všechny možnosti, které nás napadly?

Kočky s onemocněním ledvin ztrácejí schopnost koncentrovat moč, a proto močí více než normálně, což může vést k dehydrataci, pokud dostatečně nepijí. Při onemocněních, která postihují močový měchýř a močové cesty, mohou mít kočky záněty a někdy se u nich dokonce mohou objevit kameny v močovém měchýři. Zvýšení příjmu vody může někdy pomoci při mnoha močových onemocněních tím, že propláchne ledviny, močový měchýř a zbytek močových cest. Bohužel to může být velmi obtížné přimět kočky, aby pily více vody.

Díky svému extrémně vyvinutému čichu bude kočka vyžadovat čistou a čerstvou vodu. Ideálně také tu, která je odstátá nebo prohnaná skrze filtrační konvici. Vodu v miskách měňte ideálně jednou denně a misky nezapomeňte průběžně mýt a dezinfikovat. Jedním z nejúčinnějších tipů, jak přinutit kočku více pít, je pořízení praktické fontánky. Tady volte kvůli snadné údržbě fontánky vyrobené z keramiky nebo plastu (většinu plastových částí můžete umýt v myčce). Pamatujte, že součástí fontánky jsou i filtry, které je potřeba pravidelně měnit. Velikost fontánky přizpůsobte počtu koček v domácnosti.

Už od koťátka vaše chlupaté mazlíčky zvykejte na mokré krmivo a ne jen granule. Ráno a večer jim do konzerv nebo kapsičky přilejte trochu čerstvé vody. Vodu můžete maličko zahřát. Říká se totiž, že kočka neodolá krmivu o teplotě právě zakousnuté kořisti. Nejenže tímto způsobem podpoříte její apetit, ale budete mít jistotu, že do sebe denně dostane alespoň nezbytný objem tekutin, který by měl odpovídat jednomu běžnému hrnku na čaj nebo kávu.

Pokud kočka přestane pít doslova ze dne na den, je unavená, apatická, má bledé sliznice, vodnatý průjem nebo zvrací, na nic nečekejte a vyrazte za veterinářem. Dehydratace může být pro kočku smrtelná a nenadálá změna stravovacích návyků může značit závažnou komplikaci nebo zdravotní problém, při kterém jde často o minuty. Proto svého chlupáčka důkladně sledujte a nenechte nic náhodě.

Zdroje: Redakce