Fantom noci: Vzácný černý levhart se dal na útěk před normálně zbarveným sokem

Přidat na Seznam.cz

O uhlově černých panterech se vypráví mnoho zkazek, jen málokdo je ale viděl na vlastní oči. Nepolapitelné šelmy se vzácně zjeví jako fantom noci a zase zmizí. Jeden takový se nedávno objevil v Keni, teprve podruhé v tomto století!

Černý panter je netypicky zbarvená velká kočkovitá šelma více druhů: v Jižní Americe jaguár, v Africe a Asii zase levhart. Namísto zlatavého kožichu s černými skvrnami má černou srst s prosvítající kresbou. Za barevnou odchylku zvanou melanismus může genetická nadprodukce pigmentu melaninu v srsti a kůži.

Genetická dispozice

Černě zbarvení jaguáři se v populaci normálních jedinců vyskytují častěji. Důvodem je, že geny způsobující melanismus jsou u jaguárů dominantní – stačí, aby byl jeden z rodičů černý, a ve vrhu se může objevit černé kotě.

Černě zbarvení levharti jsou naopak spíše vzácností. U levhartů totiž melanismus způsobují recesivní geny – aby se narodilo černé kotě, musí být oba rodiče černě zbarvení nebo mít mezi svými předky černého levharta.

Vliv prostředí

Melanismus je obecně častější u koček žijících v oblastech tropických deštných lesů, kde husté koruny stromů propustí jen málo světla. V prostředí trvalého šera je tak černá srst výhodnější, protože je nenápadnější.

Naproti tomu na otevřených, prosluněných pláních je černá kočka v nevýhodě, protože nedokáže splynout s krajinou a je vidět na sto honů. Z toho důvodu je černý levhart v Africe vzácností a ve střední Asii nebyl spatřen vůbec.

Africká rarita

Video s černým levhartem z tábora Laikipia v Keni se proto stalo senzací. Podle jeho autora se to seběhlo takhle:

Uprostřed noci vyrušily impalu a její mládě dvě hyeny. V nastalém zmatku se mládě oddělilo od matky a pokusilo se o útěk. Daleko nedoběhlo, ze tmy se vynořil temný stín a přitiskl jej k zemi.

Ve světle reflektorů pak ohromení návštěvníci safari zjistili, že se stali svědky toho, jak nejvzácnější velká kočka Afriky ulovila kořist.

Aby toho nebylo málo, vzápětí se na scéně objevil normálně zbarvený levhart. To černého levharta přimělo kořist upustit, přenechat ji silnějšímu a raději utéct.

Zdroj: Latest Sightings, Panthera