Jak dostat psí štěkání pod kontrolu?
Psi štěkají, aby k nám i k sobě promluvili. Štěkot jim zkrátka dovolí verbalizovat mnoho různých významů, tak jako nám slova. Ale co když váš pes štěká až příliš rád? Zde je několik tipů, jak udržet konverzaci produktivní a pod kontrolou podle serveru health.com.
Proč psi štěkají?
Existuje devět druhů štěkání – při vzrušení a hře, z touhy po pozornosti, z nudy a osamělosti, štěkání na poplach a ze strachu, teritoriální, z důvodu bolesti, coby zmatek související s psí demencí, štěkot spojený se separační úzkostí a nutkavé štěkání. Někteří psi také milují zvuk vlastního hlasu. Jakmile svého psa poznáte, můžete začít tyto různé druhy štěkání rozpoznávat.
Jak štěkání omezit?
Existuje ale několik jednoduchých způsobů, jak se s nežádoucím štěkáním vypořádat a jak řešit případné skryté problémy, aby váš mazlíček byl spokojenější, zdravější a klidnější.
1. Zajistěte stimulaci
Nadměrné štěkání vašeho psa může pramenit z nedostatku duševní stimulace. Zkuste zavést několik změn v životním stylu: vezměte ho ráno na delší procházky, odpoledne do psího parku, zásobte ho hračkami, které povzbuzují logické myšlení. Při procházkách dopřejte psovi dostatek času na očichávání a zkoumání. Vždyť čichání je pro psy jako čtení novin.
2. Změňte prostředí
Pokud má váš pes specifické spouštěče štěkání, jako je cizí člověk procházející kolem domu nebo zvuky od hlučného souseda v patře, zkuste podnět odstranit. V případě vizuálních podnětů zatáhněte závěsy nebo pořiďte neprůhledné okenní zástěny. V případě citlivosti na zvuky zapněte přístroj s bílým šumem nebo seznam skladeb pro psy. Pokud má váš pes tendenci štěkat, když odcházíte z domu, zajistěte mu pozitivní činnost, která odvede jeho pozornost. Ideální je dát mu nějaký předmět, který je neslučitelný se štěkáním, a který zaměstná jeho tlamu.
3. Trénujte
Nejprve vyzkoušejte tichou léčbu – zcela svého mazlíčka ignorujte, když štěká, protože pozornost může být posilující. Počkejte, až několik vteřin mlčí, a teprve potom mu dejte pamlsek. Odměňte pozitivní chování a pokračujte v odměňování pamlsky a pozorností za to, že zůstane tichý a klidný po celý den. Další metodou je využití základních dovedností, jako je odvolání, sedni a trénink na podložce, k usměrnění chování. Můžete také zkusit protipodmíněný výcvik, abyste psa znecitlivěli vůči spouštěčům. Pokud například štěká, když štěkají jiní psi, můžete mu několikrát denně pustit nahrávku štěkajícího psa s nízkou hlasitostí.
4. Navštivte veterináře
Neustálé štěkání, zejména pokud se jedná o nové chování, může signalizovat přítomnost většího zdravotního problému. Váš pes může štěkáním reagovat na bolest způsobenou zraněním nebo infekcí nebo může být v emocionálním stresu způsobeném například separační úzkostí nebo demencí. V těchto případech je nutný zásah veterinárního lékaře, aby se zjistila příčina problému.
Zdroj: health.com