Jak lze naučit králíka na podestýlku? Máme pro vás několik rad

Přidat na Seznam.cz

Váš králík bude pravděpodobně rád ležet na podestýlce a může ji i okusovat, proto je nutné použít něco savého a bezpečného. Králičí moč má také silný zápach, takže ideální je něco, co pohlcuje zápach.

Na začátku držte králíka v kleci

Pro začátek je klíčový dohled, píše web TheSprucePets. Pokud bude mít králík od začátku možnost močit a kálit, kde se mu zlíbí, bude mnohem těžší ho vycvičit. Zpočátku držte králíka především v jeho kleci, která by měla být zpočátku poměrně malá, s podestýlkou. Umístěte do klece stelivo a všímejte si, kde králík vylučuje. Může začít používat krabici nebo si jako záchod vybere jiný roh klece. V takovém případě přemístěte bedýnku na stelivo na místo, kterému váš králík zřejmě dává přednost.

Umožnění pobytu mimo klec pod dohledem

Jakmile králík začne používat podestýlku v kleci, dovolte mu, aby se pohyboval mimo klec v omezeném prostoru. Umístěte výkaly z klece do steliva, aby králík na základě pachu věděl, kde má použít toaletu. V tomto prostoru zajistěte schránku na stelivo a případně ji zlákejte tím, že do ní umístíte pamlsek nebo oblíbenou hračku. Sledujte, zda králík nejeví známky toho, že se chystá močit nebo kálit, a pokuste se ho okamžitě zahnat do boxu.

Vyvarujte se trestání králíka za nehody

Nehody se stávají a tresty nemají při výcviku králíka místo. Váš králík si rozhodně nedokáže spojit fyzické tresty s vylučováním mimo záchodovou mísu. Pokud králíka přistihnete při činu, klidně a jemně ho ihned odveďte do záchodové mísy. Pokud však králíka při močení nebo kálení fyzicky nepřistihnete, je pro králíka příliš pozdě na to, aby si to spojil. Prostě to ukliďte a příště králíka pozorněji sledujte. Klíčové je dostat králíka do boxu dříve, než se tam vypraví, takže může být užitečná cesta k boxu každých 10 minut během hraní.

Dopřejte více času mimo klec

Časem si váš králík pravděpodobně vytvoří preferenci pro používání boxu a množství volnosti, které mu poskytnete, můžete zvýšit. Je možné, že budete muset králíkovi poskytnout více boxů, protože mu umožníte přístup do většího prostoru. Opět platí, že pokud si váš králík opakovaně vybírá k vylučování jedno místo v místnosti, zvažte umístění nebo přemístění boxu na stelivo tam. Snažte se pracovat s tím, co váš králík přirozeně chce, ale pokud je místo, které si „vybral“, nevyhovující, můžete zkusit na chvíli umístit bedýnku na stelivo tam a pak ji postupně přesunout na lepší místo. Někdy funguje i umístění misky s jídlem tam, kam nechcete, aby chodili.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube