Jak mohou koně pomoci lidem s poruchami učení

Přidat na Seznam.cz

Mnoho lidí má rádo jízdu na koni, a tak se rozhodnou mít svého vlastního koně. Možná ale nevíte, že jezdecké aktivity mají mnoho výhod pro psychické i fyzické zdraví, píše Petsmag.

Vzdělávání a terapie pomocí koní (EFET) může být pro mnoho lidí skvělou volbou. Jedná se o formu terapie, která umožňuje začínajícím nadšencům do koní učit se a rozvíjet se prostřednictvím koní. Zahrnuje jízdu na koni, péči o koně a učení v praktických podmínkách. Tato forma terapie může být prospěšná pro mnoho osob, zejména však pro osoby s poruchami učení.

Budování důvěry v koně

Koně poskytují okamžitou zpětnou vazbu na vaše jednání, takže okamžitě vidíte, když uděláte něco dobrého, například když je pohladíte nebo jim dáte správný povel. To je skvělé pro to, aby se lidé cítili sebejistější a schopnější.

Snížení úzkosti prostřednictvím jízdy na koni

Existuje mnoho důkazů, že fyzické cvičení a pohyb mohou snížit úzkost. Jízda na koni a péče o koně není výjimkou. Fyzický pohyb při jízdě na koni pomáhá lidem soustředit se na své jednání a své tělo. Cvičení uvolňuje část tělesného napětí, které se v důsledku úzkosti hromadí.

Zlepšení pohybových a kognitivních funkcí

Kromě snížení úzkosti může být pobyt u koní a jízda na nich pro lidi s poruchami učení užitečná, protože zlepšuje pohyb a kognitivní funkce. Při jízdě na koni si totiž procvičujete rovnováhu a rozvíjíte svaly, které v běžném životě příliš nepoužíváte. Fyzické výhody se týkají také budování svalové síly a zlepšování držení těla.

Rozvoj sociálních dovedností v blízkosti koní

Čas strávený u koní může lidem s poruchami učení také pomoci zkoumat a rozvíjet sociální dovednosti. Sdružení Riding for the Disabled Association zjistilo, že 68 % lidí, se kterými pracovalo, mělo pocit, že se zlepšila jejich komunikace.

Terapie na hřbetě koní nalezneme i v České republice.

Zdroj: petsmag.co.uk