Nová studie zjistila, že náklonnost psů může lidem zmírnit fyzickou bolest

Přidat na Seznam.cz

Zeptejte se kteréhokoli psího majitele, zda čas strávený s jeho štěnětem dokáže vyléčit jakoukoli nemoc, a pravděpodobně se setkáte s hlasitým „Ano!“. Většina psích rodičů tvrdí, že čas strávený s vaším psím miláčkem může pomoci vyléčit většinu neduhů.

Nová studie přináší vědeckými důkazy

Kanadští vědci ve studii zjistili, že pouhých 10 minut strávených s terapeutickým psem snižuje úroveň bolesti, úzkosti a deprese a zvyšuje pocit pohody u pacientů na pohotovosti, kteří zažívají bolest, píše web DailyPaws. https://www.dailypaws.com/pet-news-entertainment/pet-news/dogs-affection-may-ease-humans-physical-pain-study-finds

Ve studii účastníci, které navštívili terapeutičtí psi, uváděli:

  • 43% snížení bolesti
  • 48% snížení úzkosti
  • 46% snížení deprese
  • 41% zlepšení pohody

V rámci studie požádali vědci 97 pacientů, aby ohodnotili svou úroveň bolesti, deprese, úzkosti a pocitu pohody na jedenáctibodové stupnici před pobytem s terapeutickým psem, bezprostředně po něm a poté 20 minut po něm. V těchto intervalech byla pacientům rovněž měřena srdeční frekvence a krevní tlak.

A závěr?

Studie měla několik omezení, takže zatím nelze s jistotou říci, zda jsou tato zjištění platná. Pro začátek, výzkumníci nezohlednili zvlášť vliv terapeutických psů a jejich psovodů. Údaje použité ve studii byly také shromážděny pouze v jednom nemocničním zařízení a nezohledňovaly informace o lécích, které pacienti užívali a které mohly mít vliv na úroveň bolesti, ani to, zda lidé trpěli chronickou bolestí či nikoli.
I přes tato omezení Jessica Chubak, vedoucí výzkumná pracovnice washingtonského výzkumného ústavu Kaiser Permanente Health Research Institute, která se na studii nepodílela, v e-mailu pro CNN napsala, že výsledky studie jsou slibné.

Zdroj: dailypaws.com