Hyena: Děsivý mrchožrout je ve skutečnosti predátor, který miluje svou rodinu

Přidat na Seznam.cz

Mnozí si myslí, že hyeny jsou mrchožrouti, kteří sežerou doslova vše, od kůže až po kosti. Některým tato zvířata připadají ošklivá, jiným děsivá díky jejich „smíchu“. Jaká je ale pravda? Jsou hyeny vůbec mrchožrouti?

Rodina nade vše

Hyeny možná působí děsivě, ve skutečnosti jsou to ale zvířata, která svou rodinu milují víc, než cokoliv jiného. Ačkoliv se jedná o šelmy, hyeny nežijí ve smečkách, ale v klanech, které zpravidla vede samice. Takový klan pak může čítat i stovky jedinců, píše web Stoplusjednička. A ti se pak o sebe vzájemně starají.

Mrchožrouti, kteří loví víc, než lvi

Hyeny jsou mylně považovány za mrchožrouty, jak píše web Afrika Online. Tyto šelmy totiž loví svou kořist častěji, než aby hledali mršiny. Konkrétně 90% jejich jídelníčku je lovená kořist, a pokud jde o úspěšnost, jsou hyeny dokonce schopnější, než lvi, a to o 20%. Navíc, ačkoliv hyeny nejsou zrovna obrovské, nedělá jim nejmenší problém povalit na zem dospělého pakoně, a to i v případě, že loví pouze jeden jedinec.

Kočka podobná psovi

Mnozí si myslí, že hyeny jsou psovité šelmy. Je sice pravda, že svým chováním, vzhledem i způsobem života psy občas připomínají, podle webu Seaworld jsou ale mnohem bližší kočkám.

Silné čelisti

To, že hyeny mají velmi silné čelisti, není nic nového. Snadno tak rozmělní potravu, i usmrtí kořist, a to vše jen díky silným svalům. Zajímavé ale je, že podle webu Afrika Online hyenám nedělá nejmenší problém zabít i mnohem větší zvíře bez větší námahy. Kromě toho mají čelisti i dost silné nato, aby jediným kousnutím usmrtily člověka.

zdroj: Seaworld, Stoplusjednička, Afrika Online