Jak odnaučit štěně čůrat doma? Výprask novinami rozhodně nepomůže, platí spíše odměna

Přidat na Seznam.cz

Přijdete domů po únavném dni v práci a sníte o tom, jak si sednete na gauč se svým milovaným mazlíčkem. Přivítá vás šťastným vrtěním ocasu. Jenže vaše radost se vzápětí ve zlostnou grimasu, když uvidíte, jak vám počurá vyluxovaný koberec. Jak naučit psa hygieně?

Odměňujte správné chování

V první řadě byste měli vědět, že štěně mladší pěti měsíců nevydrží dlouho aniž by uspokojilo svoje fyziologické potřeby. To platí ve dne i v noci. Štěně močí po probuzení, po jídle a poté, co se věnovalo hře. intenzivní hře. Proto v takových chvílích nečekejte na žádné signály od něj, ale rovnou ho vezměte ven. Pozorně sledujte chování štěněte. Čím vám prozradí, že se chystá na malou? Většinou se zastaví ve své aktivitě, čichá čumákem po zemi a chodí v kruhu. Proč? Jednoduše si hledá to nejlepší místo, kde potřebu vykonat. Někdy se ale stane, že prostě signál nedá. Jak zareagovat? Nekřičte, nerozčilujte se a už vůbec zapomeňte na výprask novinami. Takové metody patří do středověku. Mnohem lepší je odměnit ho, pokud se chová správně, třeba se i jenom přiblíží ke dveřím – něžným pohlazením nebo pamlskem. Pes si odměnu spojí s tímto chováním a pochopí souvislost.

Na čůrací plenu zapomeňte

Uvědomte si také, že i štěně má svoje práva. Co když pes už udržoval čistotu a teď dělá loužičky? Může být nemocný nebo zažil nějaké trauma. Cítí-li se ohrožený, vymočí se tam, kde to považuje za nejbezpečnější, obvykle doma. Pokud chcete psovi dávat čurací plenku, nebo ho učit čurat na noviny, ničemu tím nepomůžete. Jenom prodloužíte učení močení venku, protože zvíře nerozlišuje, na co močí – noviny jsou pro něj stejně dobré jako nový koberec nebo chodník. Jenom mu tak dáváte signál, že může čurat doma. Naučí se pak jenom to, že může čurat doma. Důležité je, aby vám pes důvěřoval. Toho nedocílíte křikem. Proto je opravujte jeho nevhodné chování jedině tehdy, když právě praktikuje nežádoucí činnost, tedy čurá doma. Přistihnete-li ho, hlasitě tleskejte a hned ho vezměte ven.

Zdroj: interia.pl