Jak pečovat o domácího hlemýždě? Pomůže i tyčka od nanuku

Přidat na Seznam.cz

Zahradní hlemýždi jsou však mnohem menší než jejich obří bratranci, takže škody, které mohou způsobit, se jich netýkají. Tito malí šneci si našli cestu do srdcí a domácností majitelů domácích zvířat po celé zemi a jsou jedinečnými domácími mazlíčky pro ty, kteří hledají něco trochu jiného.

Chování a temperament hlemýžďů

Šneci jsou tichá, pomalá a zvědavá stvoření, připomíná TheSprucPets. Pohybují se klouzáním po svalu, který tvoří tělo a je pokryto hlenem a epitelovými řasinkami. Když se svaly na noze stáhnou, šnek se plazí vpřed. Šneci jsou učenliví a nekoušou, takže jsou velmi snadným domácím mazlíčkem.

Manipulace se šneky

Manipulace s hlemýždi by měla být opatrná, protože jim můžete způsobit trvalé, dokonce smrtelné, poškození, pokud je vezmete do ruky nesprávným způsobem. Šnek nevydá ani hlásku, ani škrábnutí, ani kousnutí, pokud mu ubližujete, ale při jeho sbírání mu snadno neúmyslně ublížíte. Abyste tomuto neúmyslnému poškození předešli, neměli byste šneky nikdy brát do ruky za jejich ulitu. Místo toho byste měli nechat šneka, aby vám sám vylezl na ruku, nebo mu pod tělo opatrně přiložit tyčinku od nanuku.

Jak šneka ubytovat?

Nejlepší způsob, jak chovat domácího hlemýždě, je ve skleněném nebo plastovém akváriu či teráriu. To šnekovi poskytne bezpečné místo k prolézání a také větší plochu k lezení. Akvária a terária lze v případě potřeby snadno otřít a umýt, udržují podestýlku a pomáhají udržovat vlhkost. Změřte si vlhkost pomocí hydrometru, abyste věděli, jakou vlhkost má váš výběh a zda je třeba ji měnit podle požadavků jednotlivých druhů na vlhkost. Do výběhu by měla být umístěna malá mělká miska s vodou, která zajistí vlhkost a umožní šnekům koupání, pokud je to žádoucí. Poskytněte vašemu mazlíčkovi také malý domeček jako úkryt, aby se mohl uchýlit někam do soukromí, když spí.

Specifické potřeby substrátu

Šneci dobře snášejí několik centimetrů přírodního substrátu, jako je kompost, kokosové vlákno, zemina z květináčů a další podestýlka podobná hlíně. Dejte pozor, abyste vybrali podestýlku, která neobsahuje hnojiva, a pokud je na obalu uvedeno pH, vyberte takovou, která má pH 7 nebo vyšší. Některé substráty, například mech sfagum, pomáhají udržovat vlhkost v prostoru a jsou skvělým doplňkem na podestýlce.

Co šneci jedí a pijí?

Zahradní šneci jsou býložravci, takže se živí výhradně rostlinami. Šnekům můžete podávat různé druhy ovoce a zeleniny, které jim dodají vápník pro jejich ulitu. Dalšími zdroji vápníku pro vašeho domácího šneka mohou být jemně mleté vaječné skořápky nebo ústřicové skořápky nasypané na zeleninu. Střídavě podávejte šnekovi salát, banány, jahody, jablka, okurky, brokolici nebo mrkev.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube