Největší mamba černá měřila přes čtyři metry. Pro člověka je její uštknutí po 7 až 15 hodinách smrtelné

Přidat na Seznam.cz

Mamba černá je neuvěřitelně jedovatý had pocházející ze subsaharské Afriky. Patří do čeledi Elapidae a je často agresivnější než jiné druhy jedovatých hadů. Tento had je úžasně rychlý a často dosahuje rychlosti až 20 kilometrů za hodinu! Jak velký je ale největší kdy zaznamenaná mamba černá?

Největší zaznamenaná mamba černá

Největší kdy zaznamenaná mamba černá měřila 450 centimetrů, uvádí A-Z-Animals. Kobra královská je největším jedovatým hadem na světě, avšak mamba černá je její nejbližší konkurentkou, pokud jde o velikost.

Mladí hadi mamby černé mají obvykle bledší barvu, téměř šedou až tmavě hnědou, podle toho, jak jsou staří. Mláďata mají tendenci rychle růst, jen během prvního roku života dosahují délky přes 180 centimetrů. Dospělá mamba černá je plachá, ale také nepředvídatelná svým pohybem. Je neuvěřitelně rychlá, ale nezaútočí, pokud není něčím vyprovokována.

Vzhled a chování

Navzdory svému jménu jsou černé mamby zřídkakdy černé. Jsou sice tmavší, ale jejich zbarvení se pohybuje od žlutohnědé přes světle hnědou, olivovou až po bronzově šedou. Někdy se jejich šupiny dokonce odrážejí ve fialovém odstínu. Jejich tlamy jsou inkoustově černé a mamby je často ukázují, když jsou v ohrožení. Mamba černá stejně jako kobra zvedne hlavu a otevře tlamu. Pak mrskne jazykem a dokonce roztáhne krk do kapuce, než vydá sérii syčivých zvuků.

Find Home Party Plan Reps. *Please scroll down to learn about Stanley Home Products and The Fuller Brush Bay County Library and to locate a Consultant.*.

Kde žijí mamby černé?

Mamba černá pochází ze subsaharské Afriky, ale vyskytuje se také ve střední Africe, Jihoafrické republice, Demokratické republice Kongo a Etiopii. Dává přednost suchému prostředí, ale obývá i vlhké savany a lesy.

Čím se tito hadi živí?

Potrava mamby černé se skládá z ptáků a drobných savců. Loví ze stálého místa nebo doupěte, kam se často stahuje, pokud není vyrušena. Dává přednost teplokrevné kořisti a může se živit i jinými hady. Obvykle se živí malými hlodavci, mladými savci a netopýry. Při lovu mamba černá kořist zasáhne a nechá na ni působit svůj jed. Had počká, až zvíře ochrne, a pak ho celé spolkne, přičemž jeho silný trávicí systém kořist plně stráví až za 8-10 hodin.

Jak nebezpečné jsou černé mamby?

Mamba černá je jedním z nejjedovatějších hadů na světě. Její jed obsahuje neurotoxiny, které často vyřazují nervový systém a jen zřídkakdy způsobují viditelné příznaky v blízkosti místa samotného uštknutí. Příznaky otravy se projeví do 10 minut a vyžadují podání protijedu. Pokud protijed nedostane, začne u člověka docházet k selhání dýchání, které vede ke kardiovaskulárnímu kolapsu a následně ke smrti. K tomu obvykle dojde v rozmezí 7-15 hodin. Vzhledem k tomu, že je tento had vysoce jedovatý, je Světovou zdravotnickou organizací zařazen na seznam lékařsky významných hadů.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram