Jak se jmenuje tulení mládě? To a další zajímavá fakta se dočtete v tomto článku

Přidat na Seznam.cz

Mláďata tuleňů jsou roztomilá, ale věděli jste, že dokážou zadržet dech až na celé dvě hodiny? Nebo že k přežití bez čerstvého jídla využívají svůj uložený tuk? Pojďte se s námi podívat na zajímavá fakta o tuleních mláďatech.

Mláďata tuleňů se nazývají prostě mláďata, ne tuleňata

Život tuleňů se obecně dělí na čtyři různé cykly, píše A-Z-Animals. Mláďata tuleňů se nazývají mláďata a jsou za ně považována od narození až do odstavení ve věku přibližně jednoho roku.

Mladí tuleni se sami učí plavat a lovit potravu, aby přežili. Mnoho mladých tuleňů během procesu učení se samostatnému lovu ztratí přibližně polovinu své tělesné hmotnosti.

Dalším obdobím je fáze dospívání tuleňů. V této fázi se již tuleň naučil lovit potravu a plavat. Zbývá tedy jen znovu nabrat kila, aby přečkal chladnou a krutou zimu.

Poslední fází cyklu je dospělý tuleň. Tuleni jsou považováni za dospělé ve věku 6 let a dožívají se přibližně 30 let v závislosti na tom, zda se jedná o samce nebo samici.

Tulení mláďata mají zvláštní pouto se svou matkou

Když tulení mládě volá svou mámu, ta nejenže rychle přijde na pomoc, ale také pozná, že plačící mládě je její. Vědci si všimli, že tulení matky dokáží svá mláďata rozpoznat a odlišit jejich pláč od ostatních mláďat. A co víc: matky rozpoznávaly volání svých mláďat i po dobu pěti let odloučení.

Tuleni plavou jako profesionálové

Když se tulení mláďata narodí, sotva umí plavat, pokud vůbec, a jejich výživa je zcela závislá na mateřském mléce. V dospělosti už jsou z nich zkušení plavci, protože tráví měsíce na moři.  Tulení mláďata se ve vodě cítí tak dobře, že v ní mohou i spát! Jejich spánek je však krátký, protože pod vodou vydrží dýchat jen asi dvě hodiny.

Tulení mláďata mají extrémně ochranný tuk

Tulení mláďata mají vrstvu tuku zvanou tuk, která je chrání před chladem a v případě potřeby je vyživuje. Mláďata tuleňů přibývají na váze už od narození. Je to proto, že jakmile je tulení mládě odstaveno, vydává se jeho matka znovu na cestu za pářením. V důsledku toho jsou tulení mláďata odkázána sama na sebe.

Mláďata tuleňů jsou lovena pro kožešinu

Tulení mláďata jsou vyhledávána pro svou krásnou bílou srst. Po mnoho let byli tuleni lidmi loveni pro svou kožešinu a pro mnohostranné využití jejich tuku. Většina tuleních mláďat se rodí se žlutou srstí. Jejich první barva je žlutá díky plodové vodě, kterou byli obklopeni během 11měsíčního období březosti.

Po jednom nebo dvou dnech pobytu na zemi jejich srst ztratí žlutý odstín a odhalí jasně bílou srst. Odtud pochází přezdívka tuleních mláďat a to bělouši. Od roku 1987 je v Kanadě zakázán lov všech tuleních mláďat.

Zdroj: a-z-animals.com