Jak se kočky staly naším domácím mazlíčkem
Jak se z vlka stal pes, a tím i nejlepší přítel člověk, víme všichni. Přemýšleli jste ale někdy i nad tím, jak se k lidem dostaly kočky? Podívejte se, kam až sahá historie přátelství mezi kočkou a člověkem.
Zpátky do minulosti
Ještě než se objevily dnešní kočky, žili zde jejich předkové. Jen o trochu větší, ale především divoké kočky zde žily v období asi 4400 let př. n. l, k nám do Evropy se z jihozápadní Asie. Postupem času se ale kočky měnily, a to až do takové míry, že dnes jsou z nich naši domácí mazlíčci.

Domestikace
Do blízkosti lidí se kočky hojně dostaly asi před 8000 lety, ačkoliv už dříve jich několik žilo spolu s lidmi. Jak k tomu ale došlo? Podobně jako u psů, i vztah lidí s kočkami začal na vzájemné pomoci. Lidé tehdy pěstovali obilí a další plodiny, které přitahovaly hlodavce. Když se ale objevily kočky, farmářům a zemědělcům došlo, že je výhodné držet si je v blízkosti, protože lovily škůdce a chránily tak úrodu.
Předek
Předpokládá se, že naše kočka domácí je potomkem druhu Felis silvestris lybica, tedy kočky plavé. Její DNA a DNA současných domácích koček na celém světě je téměř totožné, jak ukazují studie. Postupem času se ale začaly kočky křížit, a podle toho, jakou kočku si člověk přál, začala vznikat nová a nová plemena.
Plemena
Dnes existuje celá řada různých kočičích plemen. Aby vyhovovaly našemu způsobu života, preferencím, apod., vznikla plemena dlouhosrstých i bezsrstých koček, kočky mourovaté, flekaté i jednobarevné, kočky aktivní i “gaučáci”. Vědci ale přišli na to, že barva srsti může mít jistou spojitost i s tím, jakou povahu kočka má. Například černobílé kočky mají větší pravděpodobnost, že budou agresivnější.

zdroj: nationalgeographic, icatcare, loc