Jak se starat o staršího psa a jak ho udržet v dobrém zdravotním stavu?

Přidat na Seznam.cz

Jednoho dne jste se svým psem na procházce a všimnete si, že zaostává, nehoní veverku ani neběhá za míčem tolik jako dřív. Jak váš pes stárne a případně se stává méně pohyblivým, je čas přijmout preventivní opatření, aby byl zdravý, šťastný a aktivní, píše Viktoria Van Leeuwen na blogu FidoFriendly.

Přestože některá plemena jsou k určitým onemocněním náchylnější než jiná, níže jsou uvedeny některé z nejčastěji diagnostikovaných nemocí, o kterých je známo, že postihují starší psy obecně.

Zde je přehled těch, na které byste si vy a váš veterinář měli dávat pozor:

Výživové problémy

Udržování optimální hmotnosti psa je velmi důležité, zejména u geriatrických psů. Pes s nadváhou má mnohem více zdravotních problémů, jako jsou problémy s klouby, artritida, cukrovka a poruchy funkce jater nebo ledvin. Snižte počet pamlsků podávaných vašemu zvířeti a zajistěte, aby byl dobře hydratován.

Onemocnění zubů

Onemocnění zubů a zánět dásní jsou u starších psů běžné. Neléčené zubní onemocnění může vést ke ztrátě zubů a případně k rozšíření infekce do zbytku těla, proto pokračujte v čištění zubů svého psa a provádějte pravidelné zubní prohlídky.

Onemocnění močového měchýře a ledvin

Psi všech věkových kategorií mohou dostat močové infekce, které vedou k nedobrovolnému úniku moči, což může vést k problémům s močovým měchýřem, ledvinovým kamenům a dokonce i k onemocnění ledvin. Zatímco infekce močových cest lze odstranit přírodními přípravky a doplňky proti zánětu močových cest, závažné problémy s ledvinami musí vyšetřit veterinář.

Artritida

Degenerativní onemocnění kloubů, známé také jako artritida, je dalším velmi častým problémem stárnoucích psů. Mezi příznaky artritidy patří potíže se vstáváním, problémy při chůzi do schodů nebo neklid v noci. I přes jejich zpomalení byste měli svého psa nadále brát na pravidelné procházky a cvičení, abyste udrželi klouby v kondici. Existuje také mnoho protizánětlivých prostředků, které mohou zlepšit kvalitu života a úroveň pohodlí vašeho zvířete.

Oční poruchy

Stejně jako někteří lidé mohou i psi onemocnět glaukomem a šedým zákalem. Suché oko je také častým problémem starších psů, zejména malých psů, kteří mají vypouklé oči. Pokud má vaše štěně problémy se zrakem, nechte ho vyšetřit veterinářem.

Pravidelné veterinární prohlídky pomohou vašemu chlupáčovi zajistit dlouhý a spokojený život. A to, že váš pes začíná zpomalovat, neznamená, že musíte přestat dělat činnosti, které máte oba rádi a které vás baví. Starší pes může stále rád chodit na procházky, hrát si s ostatními psy a prozkoumávat nová místa a vůně. Možná jsou méně aktivní, ale jejich láska a náklonnost k vám se časem nezmenšuje.

Přípravky pro péči o, nejen starší, psy najdete na internetových stránkách mnoha firem a jejich eshopů. Případně vám poradí veterinář.

Zdroj: FidoFriendly, YouTube