Královnina láska ke psům corgi je starší než její 70 let trvající vláda. Podívejte se, kolik jich vlastní

Přidat na Seznam.cz

Více než 70 corgiů se v sobotu seřadilo na trávníku před zámkem Balmoral ve Skotsku u příležitosti platinového jubilea královny Alžběty II. Zatímco 96letá panovnice je úzce spjata s dostihovými koňmi, žádné zvíře jí nebylo bližší než krátkonohé plemeno psů. Za svůj život vlastnila 30 zástupců svého oblíbeného psího plemene.

V současné době královna vlastní čtyři psy – dva corgi jménem Muick (dostala ho v roce 2021) a Sandy. Dále vlastní Candy, jednoho dorgiho, a kokršpaněla jménem Lissy, uvádí National World. Vulcan, dorgi, který královnu doprovázel několik let, zemřel v prosinci 2020 a zanechal jí zlomené srdce.

Bylo to v den Lilibetiných 18. narozenin v roce 1944, kdy dostala svého prvního domácího mazlíčka corgiho – pembroke welsh corgi jménem Susan. Překvapivě se poté populace tohoto liščího psa v zemi rozrostla do spirály. Registrace corgiů dosáhla vrcholu v roce 1960, sedm let poté, co byla korunována anglickou královnou. Pozoruhodné je, že všichni corgiové, které panovnice vlastní, jsou potomky Susan.

Proč má královna corgi tak ráda?

Královna Alžběta i její zesnulá sestra princezna Margret si toto dlouhosrsté plemeno psů zamilovaly v dětství, když si hrály s domácími mazlíčky, které vlastnily děti markýze z Bathu. Legenda praví, že královna a její mladší sestra si vybraly Dookieho ze tří vrhů s poznámkou, že jeho dlouhý ocas jim pomůže poznat, zda je spokojený, nebo ne.

Blízké asociace

Corgiové byli úzce spojeni s královnou, která od mládí chovala velšské corgi Pembroke. Se psem se dokonce objevila ve parodickém klipu Jamese Bonga natočeném k zahájení olympijských her v Londýně v roce 2012. Královna přestala corgi chovat ve svých 90 letech, ale chovala dva „dorgy“, křížence jezevčíka a corgiho, kteří jí dělali společnost v posledních letech.

Zdroj: Republic World, Instagram