Fakta o činčilách: Neměly by se namočit, milují koupele v prachu a jsou ohrožené kvůli svému kožichu

Přidat na Seznam.cz

Přemýšlíte o tom, že si domů pořídíte nějaké zajímavé zvíře a koketujete s myšlenkou, že by jím mohla být super roztomilá činčila? Pokud jste zatím ještě na vážkách, možná vaše rozhodnutí uspíší několik zajímavých faktů, které jste o činčilách zaručeně nevěděli.

Milují koupel v prachu a písku

Činčily se občas koupou v prachu, aby se jejich srst udržela v kondici. Činčila by se neměla koupat ve vodě nebo namáčet, protože schnutí kožíšku trvá příliš dlouho a může způsobit zánět kůže. Prachová koupel působí proti jejich přirozeně mastné kůži a pomáhá udržovat hebkost. Tyto prachové koupele by se měly činčilám domácím nabízet alespoň dvakrát až třikrát týdně. Příliš časté nabízení prachových koupelí ale může jejich kůži vysušit.

Jejich kožich pro ně představuje nebezpečí

Činčily mají velmi hustou srst, která má až 60 chlupů na jeden folikul a 20 000 chlupů na čtvereční palec, což způsobuje, že je velmi jemná a huňatá. Kvůli tomu je kožešina činčil žádoucí pro obchodníky, kteří je nadměrně loví, čímž jsou téměř vyhubeny. Činčily pocházejí ze západní části Jižní Ameriky a jejich domovem jsou skalnaté svahy And. Činčily jsou v současnosti na seznamu ohrožených druhů a ve volné přírodě jsou chráněny. Jejich počet stále klesá v důsledku proměny životního prostředí a nadměrného odchytu.

Je překvapivě dlouhověká

V zajetí se činčily dožívají 10 až 15 let, ve volné přírodě se však kvůli hrozbě predátorů včetně člověka dožívají jen 8 až 10 let. Díky tomu se činčily dožívají mnohem vyššího věku než jiná malá domácí zvířata, jako jsou morčata nebo křečci. Možným vysvětlením tohoto jevu může být, že činčily mají jako druh celkově méně zdravotních problémů.

Jsou vhodné do každé domácnosti

Činčila nezapáchá, není hlučná a velmi ráda se socializuje. Ani péče o ni není příliš náročná. Díky tomu jde o ideálního společníka i pro rodiny s menšími dětmi.

Zdroj: PetMD