Na Sibiři byl nalezen 3500 let starý medvěd. Jedná se o průlomový objev
V permafrostu na Sibiři už bylo nalezeno několik neuvěřitelně zachovalých pozůstatků pravěkých zvířat. Nejnovější objev je ale výjimečný – jedná se o medvěda, který je, díky mrazu a silné vrstvě sněhu, tak dobře zachovalý, že vědci mohou prozkoumat i jeho orgány.
Šelma stará 3500 let
Asi 2900 kilometrů východně od Moskvy, na Velkém Ljachovském ostrově, byla v sibiřském permafrostu nalezena samice medvěda. Medvědice hnědá na tomto místě ležena neuvěřitelných tři a půl tisíce let, než byla objevena pastevci sobů, píše web Fox News.
Dokonale zachovalé pozůstatky
„Tento nález je naprosto unikátní: kompletní pozůstatky dávného medvěda hnědého,“ řekl jeden z vědců, který se zkoumáním těla medvědice zabývá. Podle NBC News leželo toto tělo ve zmrzlé půdě přesně 3 460 let, je 1,5 metru vysoké a váží téměř 172 kg. Nebohá samice pravděpodobně zemřela na následky poranění páteře, když jí byly asi 3 roky.

Průlomový objev umožnil podrobné zkoumání
„Poprvé se vědcům dostala do rukou mršina s měkkými tkáněmi, což umožňuje studovat vnitřní orgány a zkoumat mozek,“ píše agentura Fox News. Růžová tkáň a žlutý tuk medvěda byly při pitvě jasně viditelné, než se ale vyjmul mozek, bylo nutné lebku rozříznout. Genetická analýza nakonec ukázala, že pravěká medvědice se neliší od moderních medvědů.