Obří anakonda spolkla celé prase jako nic
Ačkoli se termín „anakonda“ ve skutečnosti používá pro označení celého rodu Eunectes, nejčastěji se používá pro označení jednoho druhu, anakondy velké. S největším obvodem v poměru k délce ze všech hadů je anakonda velká nejtěžším hadem na celé zeměkouli.
Chudák prasátko
Video na YouTube ukazuje, jak záludní tito hadi dokážou být, informuje AZAnimals. Na záběrech můžeme sledovat, jak se jeden z těchto hadů ovíjí kolem malého prasátka. I když je to smutný pohled, takhle vypadá opravdová příroda. Je divoké sledovat, jak zkušeně tito hadi obepínají kořist svým tělem, aby ji k smrti umačkali. Jeden z komentujících také upozorňuje na majestátnost tohoto hada a vzpomíná na pravěké plazi. Titanoboa, had, který měřil více než14 metrů a vážil přes jednu tunu, byl králem džungle a byl opravdu úžasným tvorem. Tento obrovský had svým vzhledem připomínal dnešního hroznýše, ale choval se spíše jako vodní anakonda.
Rozdíly mezi samci a samicemi
Samci jsou mnohem menší než samice. Mohou vážit až 70 kilogramů, ale u opravdu velkých jedinců může hmotnost dosahovat až 200 kilogramů. Tito plazi mohou měřit okolo 7 metrů. Domovem anakondy velké jsou severní části Jižní Ameriky. Anakonda je zdatný potápěč a plavec. Hadi mohou čekat na kořist, a přitom být téměř zcela skryti ve vodě, protože oči a nosní otvory mají umístěny na vrcholu hlavy. Aby se mohly v případě potřeby rychle doplazit do vody, anakondy odpočívají a vyhřívají se na slunci v blízkosti říčních koryt nebo na větvích stromů, které visí nad vodou. Součástí jejich jídelníčku jsou divoká prasata, jeleni, ptáci, plazi, kapybary, leguáni, a dokonce i jaguáři. Neloví příliš aktivně, raději „pozorují a čekají“, až kořist propluje kolem nebo se přiblíží k vodě, aby se napila.
Anakondy vraždí svou kořist tak, že se kolem zvířete obtočí svým mohutným tělem a kroutí se, dokud oběť nemůže dýchat, podobně jako to dělají jejich příbuzní hroznýši. Had dokáže potravu zcela spolknout díky svým ohebným čelistem. Anakonda se často živí ve vodě, kde je možné, že vztlak pomáhá potravě dostat se do správné polohy pro pozření. Po vydatné potravě mohou tito plíživí hadi mezi jednotlivými příděly potravy uplynout týdny až měsíce.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube