Legendární neonka aneb co jste možná nevěděli o tetře neonové?

Přidat na Seznam.cz

Nalezneme ji snad v každém sladkovodním akváriu a rozhodně si ji nespleteme s jinou rybou. Má naprosto charakteristické svítivé zbarvení. Obyčejně jí říkáme prostě „neonka“, správně se ale tato malá rybka jmenuje tetra neonová (Paracheirodon innesi, jinak také neonka obecná).

Rybka z Amazonky

Tetra neonová pochází původem z povodí jihoamerického veletoku Amazonka. Konkrétně pak jde o řeky Rio Maranon nebo Rio Ucayali, je zaznamenána i v podhůří And. Má ráda čistou vodu, proto preferuje pramenné vody.

I přesto, že má ráda čirou a čistou pramennou vodu, žije běžně v šeru, neboť stejné prostředí jako ona vyhledává i pralesní vodní vegetace. Podobně jako ostatní druhy čeledě tetrovitých (Characidae) pak žije v hejnech – proto je dobré je v hejnech i chovat. O samotě tetry neonové totiž strádají.

Neonky a lidé

Lidé objevili tetry neonové vlastně docela nedávno, teprve v roce 1936. Zato se ale rychle rozšířily: první neonky se do evropských akvárií dostaly již roku 1937. Do Československa se dostaly hned po druhé světové válce, načež byly úspěšně rozmnoženy.

Obecně akvaristé doporučují tuto rybku chovat ve větších hejnech. Mimo toho, že je to tak přirozené, jsou tetry v hejnech i více výrazné a lépe tak vynikne kresba jejich těl. K dalším důvodům, proč jsou tetry tak oblíbené, patří i jejich mírumilovná povaha.

Nebezpečné příbuzenstvo

Čeleď tetrovitých, kam řadíme i tetru neonovou, je velice rozmanitá čeleď ryb. Patří sem například tetra slepá (Anoptichtys jordani), která žije celý život v temných jeskynních vodách.

Mnohem známější ale je jiná ryba, která se řadí do čeledi tetrovitých: piraňa obecná (Pygocentrus nattereri). Ta je známá pro svou nebezpečnou povahu. Více o této fascinující rybě si můžete přečíst zde.

Zdroj: DRAHOTUŠSKÝ, Zdeněk. Akvaristika: záliba a poznání : teorie a praxe pro amatéry i profesionály. Brno: Jota, 2000. HANEL, Lubomír. Ryby. Ilustroval Pavel DVORSKÝ. Praha: Albatros, 1998. STADELMANN, Peter. Akvárium: jak snadno zařídit a pečovat o něj : rady odborníka začínajícím akvaristům : [také pro děti, které se o své akvárium starají samy]. Čes. vyd. 2. Praha: Jan Vašut, 1998.