Jak si poradit s blížícím se obdobím ohňostrojů? Váš mazlíček spoléhá, že ho ochráníte

Přidat na Seznam.cz

Znepokojující. Přesně tak by se daly charakterizovat ohňostroje, které v představách našich domácích mazlíčků vyvolávají obavy, strach, nejistotu a ohromující hluk, se kterým se nedovedou vypořádat. Jediná pomoc, která se k nim může v době tyto paniky dostat, je ta, kterou jim poskytneme my – jejich majitelé a ochránci.

Akce v doprovodu ohňostroje se v posledních letech staly výjimečně populární. Znamená to, že Silvestr není jediným obávaným dnem v roce, kdy se s nepříjemnými následky ohlušujících ran a výbuchů musíme poprat i v prostředí domova, kde ubezpečujeme naše mazlíčky, že je všechno v pořádku. Právě naopak. V současnosti se můžeme setkat s čím dál tím oblíbenější atrakcí záblesků v průběhu celého roku.

Jak být jako majitele pejsků však na tyto akce dobře připraveni?

Rady a tipy

Mezi příznaky toho, že je pes ve stresu, patří nadměrné dýchání, slintání, třes, zívání a strkání ocasu mezi nohy, jak ukázala studie. Odborníci proto doporučují majitelům, aby své psy venčili dříve během dne, než ohňostroje začnou, aby v době konání takových akcí drželi své mazlíčky uvnitř a vytvořili jim bezpečné útočiště, uvádí magazín Express. Odbornice na chování zvířat proto připravila pro majitele psů několik užitečných rad, jak svým mazlíčkům pomoci.

1. „Můžete zapnout televizi nebo rádio, ale ne příliš nahlas, abyste hluk ohňostroje částečně překryli,“ doporučuje.

2. „Můžete připravit doupě, kam se váš mazlíček může uchýlit, aby se cítil bezpečně a pohodlně. Ale může si najít i svůj vlastní úkryt, například pod postelí, takže ho nechte být a zůstaňte klidní a chovejte se normálně, i když váš mazlíček chodí nebo kňučí,“ pokračuje.

3. „Pokud k vám zvíře přijde, můžete se s ním pomazlit a pohladit ho, což mu pomůže se uklidnit, ale pokud se raději schovává, nechte ho,“ zdůrazňuje.

4. „Pokud se váš pes opravdu trápí, obraťte se co nejdříve na svého veterináře – možná vám bude moci předepsat léky, které vašemu psovi pomohou,“ přiklání se k veterinární pomoci odbornice.

5. Pomáhá také zatažení závěsů, abyste zatemnili blikající světla zvenčí, uvádí zase Blue Cross.

6. Psi budou chtít pravděpodobně více pít, když se budou bát, proto jim naplňte misku s vodou až po okraj.

I když je to těžké, když je zřejmé, že je vaše zvíře ve stresu, snažte se nedávat psovi najevo, že máte obavy, protože to může problém ještě zhoršit. Pamatujte taktéž na skutečnost, že se psi v době nekomfortní situace, kterou zažívají, mohou chovat odlišně. Stejně jako lidi, kteří jsou ve stresu nebo pod tlakem. Výbuchy a záblesky ovšem mohou rozrušit i jiné druhy domácích zvířat, jakými jsou třeba kočky, papoušci nebo další s mimořádně rozvinutým citem pro zvuk.

Přispět k zlepšení těchto náročných podmínek pro domácí zvířata, které žijí zejména ve městě můžete tím způsobem, že se těmto typům akcí budete vyhýbat. O svém pohoršení nad touto problematikou se ostatně nebál napsat ani magazín Independent, kde nedávno uvedl, že je vyloučeno, aby lidi, kteří chodí na ohňostroje měli rádi zvířata. Upozorňuje tím na skutečnost, že jedině my sami můžeme ovlivnit to, co se kolem nás děje.

Zdroj: Express, Independent, Blue Cross, studie