Jak včely vyrábějí med? Možná budete překvapeni

Přidat na Seznam.cz

Že včely vyrábějí med, ví každé malé dítě. Ale jak cesta z květu až do sklenice zlatého medu na vašem stole vypadá? Z květu do žaludku, do úst, znovu do úst a pak do úlu, shrnuje Live Science.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů včel, včely medonosné v zimě nehibernují. Místo toho zůstávají aktivní ve svých úlech. V nejchladnějších měsících se pak shlukují, aby se zahřály a přežily díky sladké látce, kterou shromažďovaly několik týdnů dopředu. Touto látkou je med.

Podle biologů z Arizonské státní univerzity mají z medu užitek všechny včely v úlu, ale práce na produkci medu spočívá na včelích dělnicích. Tyto včely sběračky si plní žaludek nektarem z květů, než se vrátí do úlu, aby ho přeměnily na med. Samečci včel, kteří tvoří asi deset procent populace včelstva, tráví svůj život konzumací tohoto medu, než opustí úl, aby se pářili.

O tom, kolik medu bude muset jedno včelstvo vyprodukovat na zimní období, rozhoduje mnoho faktorů. Podle italského časopisu Journal of Animal Science to závisí na klimatu, ve kterém včely žijí. A taky na tom, jakou má úl ventilaci, na počtu jedinců v něm a samozřejmě na druhu včel. Například včely medonosné budou vyrábět med, dokud nebudou všechny buňky v úlu plné.

Když se med vyrobí, je velmi trvanlivý. Včely medonosné snižují obsah vody v medu a přidávají do něj cukr, což značně omezuje schopnost bakterií a dalších mikroorganismů se v něm množit a kazit ho, uvádí Saudi Journal of Biological Sciences. Než se z nektaru stane med, dostane se do včelího žaludku. Enzym v žaludku včel, nazývaný glukózooxidáza, rozkládá nektar a pomáhá vyrábět med.

Podle rozhlasové stanice Montana Public Radio (MTPR) musí včela navštívit více než 1 000 květů, než se její žaludek zcela naplní. Po dosažení tohoto cíle se vrátí do úlu, aby zahájila proces výroby medu.

Včela pak nektar z medového žaludku vyvrhne a ten si v úlu předávají včely z úst do úst, aby se snížila jeho vlhkost. Podle organizace RSPB každá včela žvýká nektar přibližně půl hodiny.

Někdy může být nektar umístěn do prázdné buňky, než je předán další včele. Podle časopisu Journal of Comparative Physiology může být v úlu teplota vyšší než 33 stupňů Celsia, což napomáhá odpařování části vlhkosti z nektaru během jeho skladování.

Když se obsah vlhkosti nektaru sníží ze 70 % na přibližně 20 %, stává se z něj med, uvádí Journal of Global Biosciences. Med se skladuje v buňkách v úlu, dokud ho včely nebudou potřebovat.

Když včely hledají nektar, chloupky na jejich těle se otírají o květy a sbírají pyl. Při přeletu mezi rostlinami včely přenášejí pyl a pomáhají tak květinám v rozmnožování. I proto je prospěšné včelí populace chránit.

Zdroj: livescience.com