Jak vidí kočky? Je možné, že vás někdy nepoznávají?

Přidat na Seznam.cz

Podívali jste se někdy své kočce do očí a přemýšleli jste, co vidí, když se dívá na vás? Kočky vidí člověka zcela jinak, než jak většina lidí vidí sama sebe. Jejich pohled je jedinečně kočičí a jeho pochopení vám může pomoci pochopit vaši kočku o něco lépe. Na problematiku se podíval blíže server Pet Finder.

Vidí nás kočky barevně?

Technicky vzato kočky vidí barevně, ale pravděpodobně nás, a všechno ostatní, vidí ve zcela jiném světle než my. Mají velmi málo čípků, které reagují na červené světlo, svět se jim jeví modrý, šedý a žlutý. Červenou a zelenou barvu kočky od sebe nedokážou rozeznat. Pokud tak máte zrzavé vlasy, pravděpodobně je vaše kočka nijak neocení.

Nový výzkum však naznačuje, že kočky mohou být schopné vidět některé barvy, které lidé nevidí. Nová studie londýnských vědců zjistila, že kočky a někteří další savci vidí barvy na ultrafialovém konci spektra, barvy, které lidé obvykle vidí pouze pod UV-lampou. Vzhledem k tomu, že v našem světě existuje mnoho věcí, které mají ultrafialové zbarvení, například ptáci a květiny, může být svět, který kočka vidí, neuvěřitelně živý!

Je možné, že nás někdy nepoznávají?

Pokud od své kočky stojíte příliš daleko, můžete pro ni vypadat jako jedna velká šmouha. Lidské oči mají svaly, které jim umožňují měnit tvar čoček a zaostřovat tak na předměty v různých vzdálenostech, ale kočičí oči tyto svaly nemají, takže jsou odkázány na zaostřování na věci vzdálené 6 až 20 centimetrů. Jinými slovy, kočky jsou barvoslepé, krátkozraké a pravděpodobně vidí svět, jako by byl osvětlen černým světlem.

Vidí nás kočky jako jiný druh?

Kočky se k nám chovají, jako bychom podle nich byli obrovští, nemotorní kočičí kolegové. Když se o vás kočka otře a zvedne ocas, pozdraví vás stejným způsobem, jako by pozdravila jinou kočku. Srovnejte to se psy, kteří si s jinými psy hrají a komunikují jinak než s lidmi, což naznačuje, že si tento rozdíl uvědomují. Navzdory zástupům internetových memů nás však kočky nevnímají jako hloupé podřízené. Koneckonců, v kočičích společenských kruzích se třením a předením společensky méněcenní členi nezdraví.

Možná nás také považují za rodinu. Když vás kočka hněte tlapkami, chová se k vám jako kotě ke své matce; hnětení je kočičí způsob, jak si říct o mléko. Na druhou stranu, pokud má vaše kočka tendenci snažit se vás ,,hýčkat”, možná se k vám chová jako ke kotěti!

Vnímají kočky naši lidskou jedinečnost?

Výsledky studií nasvědčují tomu, že kočky buď nedokážou rozeznat lidské tváře, nebo je jim prostě jedno, jak vypadáme. Místo rozpoznávání obličeje mohou k naší identifikaci používat jiné signály, například pach nebo náš hlas. To, že kočky rozpoznávají hlasy svých majitelů, již prokázáno bylo. V roce 2013 vědci z Tokijské univerzity pouštěli kočkám nahrávky, na kterých je volali jejich majitelé a úplně cizí lidé; kočky reagovaly nejsilněji na hlasy svých páníčků. Na druhou stranu se kočky při tom nepohnuly z místa, kde podřimovaly, kvůli nikomu – ať už známému, nebo neznámému hlasu. Výzkumníci dospěli k závěru, že kočky zkrátka nemají tendenci reagovat na volání svých majitelů, když jsou mimo dohled.  

Zdroj: petfinder.com