Jaká zvířata byla i ve válce? Tohle vás možná překvapí

Přidat na Seznam.cz

Není nic nového, že se ve válkách používala, nebo i dodnes používají, zvířata. Například koně nebo psi byli jedni z nejpoužívanějších, což i dnes můžeme vidět na obrazech nebo v knihách. Podívejte se, jaká další zvířata se ve válce objevila.

Sloni

Sloni se používali možná častěji než si myslíte. Byli dokonce i součástí druhé světové války, kdy je používali například k odklízení trosek po spojeneckých náletech. Ve starověku byli sloni navíc obrněni, a často na zádech nesli plošinu s lučištníky. Vůbec poprvé byli ve válce použiti v Indii kolem 4. století př. n. l.

Medvědi

Medvědi se ve válce objevili několikrát, ovšem jeden z nich to dotáhl až na desátníka polské armády. Byl to Vojtek, syrský hnědý medvěd, kterého adoptovali vojáci polské zásobovací roty. Během druhé světové války se postavil proti Němcům, a bojoval i v Iráku, Palestině, Egyptě a v Itálii. Nakonec to dotáhl až na desátníka polské armády, a po válce skončil v zoologické zahradě v Edinburghu ve Skotsku.

Včely

I tak malá zvířata, jako jsou včely, byla ve válce. Bylo to především ve starověku, kdy útočníci katapultovali úly přes hradby obléhaných měst. Díky včelám se prý i Řekové z města Themiscyra ubránili Římanům. Poté měly být včely použity i ve válce ve Vietnamu, v 60. a 70. letech 20. století, kdy měl napadat nepřátelské hlídky.

Delfíni

Americké námořnictvo cvičí delfíny již od 60. let 20. století. Hlavním důvodem je jejich inteligence a přesný echolokační smysl, který jim umožňuje rozpoznat objekty pod vodou. Vycvičení delfíni se pak používají v přístavech námořnictva a dalších lodních oblastech, kde hledají hrozby, jako jsou námořní miny nebo bomby připevněné k trupům válečných lodí.

zdroj: livescience, iwm, anzacportal