Několik zajímavostí o bílých kočkách. Nejsou to albíni

Přidat na Seznam.cz

Roztomilé, čistě bílé kočky jsou jedny z nejkrásnějších a nejrozkošnějších zástupců kočičí rasy. Na rozdíl od šedých nebo černých koček, které se mohou snadno skrývat ve stínu, kočku s bílou srstí, která prakticky září, jen těžko přehlédnete.

Mnoho různých plemen může mít zcela bílou srst

Kočky s celobílou srstí jsou spojeny s konkrétním plemenem, připomíná TheSprucePets. Naopak, čistě bílou srst může mít mnoho různých plemen a to jak dlouhosrstých, tak krátkosrstých. Včetně peršanek, angorských, amerických krátkosrstých, siamských a devonských rexů.

Co je tedy příčinou jejich zcela bílé srsti? Pokud má kočka dominantní gen W, známý jako maskovací gen, “skryje” všechny ostatní geny pro barvu a vzor srsti v genetické výbavě kočky, což vede ke sněhově bílé srsti.

Bílé kočky mohou mít velmi unikátní barvu očí

Věděli jste, že barva kočičích očí souvisí s produkcí melaninu v těle? Podle toho mají bílé nebo světle zbarvené kočky často světlé oči. Celobílé kočky mohou mít různé nápadné barvy očí, například modré, zelené, žluté, oranžové nebo kombinaci barev.

Mnoho bílých koček jsou hluché

Stejné genetické faktory, které bílým kočkám propůjčují jejich sněhovou srst a jedinečné zbarvení očí, mohou u mnoha kočiček způsobit také úplnou nebo částečnou hluchotu. Zvláště pravděpodobné je to u bílých koček s modrýma očima, protože genetika spojená s bílou srstí souvisí i s hluchotou. U bílých koček s jedním modrým okem a jedním okem jiné barvy není neobvyklé, že ucho na “modré straně” neslyší, zatímco ucho na druhé straně slyší normálně.

Bílé kočky nejsou albíni

Ne, kočky s bílou srstí nejsou albíni. Je v tom jeden zásadní rozdíl: Bílé kočky mají prostě gen pro bílou srst, zatímco albinismus je genetické onemocnění, které vede k úplnému nedostatku barevné pigmentace kůže, srsti a očí.

Nejjednodušší způsob, jak určit, zda je kočka albín, je podívat se na její oči. Jak již bylo uvedeno, bílé kočky mohou mít širokou škálu barev očí. Kočky albíni však mají často oči velmi bledě modré, růžové nebo červené.

I bílé kočky se mohou spálit od slunce

Stejně jako lidé jsou i kočky se světlou nebo bílou srstí vystaveny zvýšenému riziku úpalu a to zejména na uších, očních víčkách a nose. Protože jsou bílé kočky náchylnější k popáleninám od slunce, je u nich také vyšší riziko vzniku spinocelulárního karcinomu neboli rakoviny kůže.

Pokud se vaše kočka ráda opaluje, snažte se omezit pobyt u světlých oken mezi 10. a 16. hodinou, kdy je slunce nejsilnější.

Zvažte investici do těžších závěsů nebo žaluzií, které pomohou blokovat nebo omezit UV záření pronikající okny.

Bílé kočky jsou vnímány jako plaché

Ačkoli každá kočka má jedinečnou osobnost, lidé často rádi zobecňují různé barvy koček a jejich typy osobnosti. Mezi nejčastější zobecnění patří, že mourovaté kočky jsou často své, oranžové kočky jsou společenské a přátelské a černé kočky jsou lísavé. V souladu s tím se často říká, že bílé kočky jsou o něco plašší.

Zdroj: thesprucepets.com