Jaké jsou 4 nejsmrtelnější žáby na světě?

Přidat na Seznam.cz

Jaká vzrušující myšlenka se vám vybaví, když pomyslíte na bujné tropické deštné pralesy? Samozřejmě dobrodružství! Ale v těchto hustých deštných pralesích se skrývá smrtící faktor strachu. Tvorové, které často slyšíte, ale nevidíte. A těmi tvory jsou žáby.

Pralesnička strašná

Pralesnička strašná je jedna z nejsmrtelnějších žab na světě, píše A-Z-Animals. Vyskytuje se poblíž tichomořského pobřeží Kolumbie. Když tato žába začne dospívat, odstín její kůže je tvořen světle zeleným, žlutým nebo oranžovým tónem s pruhovaným vzorem, který pokrývá tvar žabího těla.

Překvapivě, jakmile vstoupí do dospělosti, její jedinečné vzorové značení zmizí. Kůže těchto tvorů uvolňuje alkaloidní jed, který způsobuje ochrnutí svalů, což je činí smrtelně nebezpečnými. Tyto žáby používali domorodí kmenové příslušníci k natírání svých šípových foukaček.

Pralesnička barvířská

Tento druh žáby se vyskytuje v některých částech Venezuely a Brazílie. Své jméno dostaly od domorodců, kteří žáby používali k barvení papouščího peří ze zelené na červenou.

Jejich odstín kůže je tvořen kombinací tří barev. Nejprve má hlavní část těla žlutý základ, který přechází do tmavě modře až černé. Jed, který vylučují, když se cítí ohrožené, je mimořádně jedovatý, zejména při kontaktu s kůží. Nastává otok a svalová paralýza.

Tyto žáby se rády zdržují na stromech, protože je zde hojnost drobných pavouků, mravenců a termitů, což jim umožňuje snadný přístup ke kořisti.

Pralesnička zrnitá

Kvůli hrozbám, jako je odlesňování, se staly pralesničky zrnité ohroženým druhem. Tento druh se vyskytuje v Kostarice a Panamě. Jejich zbarvení představuje jasně oranžový odstín horní části těla. Na spodním konci břicha a nohou se objevuje směs modrých a zelených tónů.

Struktura kůže má hrbolatý a zrnitý vzhled, čímž se liší barvou i strukturou kůže ve srovnání s ostatními jedovatými žábami. V období dešťů samice využívají břehy řek ke kladení vajíček. V tomto období jsou samci ve zvýšené pohotovosti, stávají se agresivními a odhánějí ostatní žabí samce.

Jejich jedovatá kůže je natolik toxická, že může u člověka způsobit těžké ochrnutí, které však není smrtelné.

Pralesnička trojbarvá

Tyto žáby rády žijí buď na banánových a kakaových plantážích, nebo v jejich blízkosti. Pralesnička trojbarvá je jedovatá žába, která se vyskytuje v Ekvádoru poblíž Jižní Ameriky. Její kůže má červenou barvu s podélnými bílými pruhy táhnoucích se po těle žáby.

Tito obojživelníci jsou silně ohrožení a jejich počet klesá kvůli přirozeným predátorům, zemědělství a nelegálnímu obchodu se zvířaty.

Tato pralesnička produkuje kritický toxin zvaný epibatidin, který napadá nervový systém a způsobuje ochrnutí a někdy i smrt, a to i v malých dávkách.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram, Wikimedia