Jaké jsou známky, že je třeba dostat svého domácího mazlíčka na pohotovost? Nepropásněte to!

Přidat na Seznam.cz

Naši domácí mazlíčci s námi nemohou mluvit, aby nám řekli, co se děje nebo kdy se necítí dobře. Zde je několik příznaků, které ukazují, že váš mazlíček potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Namáhání při močení nebo defekaci

Oba příznaky mohou naznačovat přítomnost nádoru nebo neurologické problémy, píše web DailyPaws. Často může kámen v močovém měchýři blokovat odchod moči z těla a způsobovat její hromadění. Nadměrný tlak může způsobit prasknutí močového měchýře nebo selhání ledvin či onemocnění ledvin.

Mdloby, náhlý kolaps, bezvědomí, dezorientace nebo křeče

Kterýkoli z těchto příznaků může naznačovat problémy, jako je anémie, infekční onemocnění, problémy s plícemi nebo vnitřní krvácení. Mdloby jsou obvykle způsobeny srdečním problémem; zvíře nedostává dostatek kyslíku do mozku.

Slabost, neschopnost stát, kymácení nebo tahání zadních nohou

Tyto příznaky mohou odrážet problém s mozkem, páteří, srdcem nebo plícemi. Pokud kočka táhne nohu, je to často proto, že si vyhodila sraženinu do tepen, které zásobují zadní končetiny krví. Tento stav je třeba okamžitě léčit, jinak může zvíře trvale ztratit funkci zadních končetin.

Nedostatek chuti k jídlu, opakované zvracení, průjem, nepití vody nebo neproduktivní odříhnutí

Tyto příznaky se často vyskytují společně. Pokud si všimnete krve ve zvratcích nebo stolici, je rozhodující čas. Vaše zvíře mohlo požít toxin, nakazit se infekčním onemocněním nebo se u něj rozvinula dysfunkce orgánů. Zvracení může být příznakem nadýmání. Pokud je to jediný příznak sám o sobě, který trvá déle než 24 hodin, jedná se o naléhavou situaci.

Ztížené nebo namáhavé dýchání, dušení nebo nepřetržitý kašel

Problémy s dýcháním mohou být příznakem onemocnění srdce. Dušení znamená, že se zvířeti něco zachytilo v průdušnici a brání mu to v dýchání. Kašel může znamenat kolabující průdušnici nebo infekční onemocnění zvané tracheobronchitida. Pokud vaše zvíře vykašlává krev, okamžitě zvedněte telefon.

Mžourání, oteklé oko nebo krvácení z oka, nosu nebo úst

Krvácející oko může signalizovat celou řadu základních onemocnění nebo stavů. Kromě toho někdy úraz způsobí, že oko vyskočí z důlku. To je samozřejmě bolestivé a vážné. Musíte zvíře okamžitě dostat k veterináři, jinak by mohlo přijít o zrak nebo dokonce o celé oko.

Oteklé končetiny nebo kulhání

Tyto příznaky mohou znamenat, že pes nebo kočka utrpěli svalové trauma, mají zlomenou kost nebo boreliózu. Celkové otoky nebo kopřivka mohou znamenat alergickou reakci, která může vést k anafylaktickému šoku. Pokud zvíře kulhá déle než jeden den, je čas zavolat veterinárního lékaře. Pokud pes nohu vůbec nezatěžuje, jedná se o naléhavý případ.

Kňučení, třes nebo neklid bez příčiny

Některé kočky a psi vykazují známky stresu během ohňostrojů nebo bouřek. Když se však chovají úzkostně zdánlivě z ničeho nic bez jiných viditelných příznaků, s největší pravděpodobností je trápí bolest.

Zdroj: dailypaws.com