Jaké vitamíny a doplňky jsou důležité pro vašeho pejska?

Přidat na Seznam.cz

Doplňky výživy jsou prospěšné i pro naše čtyřnohé miláčky. Obzvlášť, pokud trpí zdravotními problémy, případně se zotavují po nemoci. Které doplňky stravy a vitamíny jsou důležité pro zdraví a vitalitu vašeho chlupatého kamaráda?

Kolagen
Kolagen u zvířat podporuje všeobecné zdraví kostí a kloubů. Tato látka je stavebním kamenem kostí, kloubů, chrupavky, pojivových tkání a cév vašeho domácího mazlíčka.

Studie zveřejněná v roce 2014 v Journal of Veterinary Science zkoumala účinky doplňku obsahujícího hydrolyzovaný kolagen na 105 labradorských retrívrech náhodně rozdělených do dvou skupin. Cílem bylo určit počet psů, u kterých se vyvinula dysplazie lokte (abnormální vývoj loketního kloubu) ve srovnání s neošetřenými pejsky. Vědci také změřili účinnost perorální léčby obsahující kolagen. Výsledky byly velmi povzbudivé – ve skupině pejsků, která nedostávala kolagen, onemocnělo přes 60 procent pejsků v porovnání s 12,5 procenty v ošetřované skupině.

Kolagen kromě příznivých účinků na klouby, kosti a chrupavky podporuje zdraví srsti, pokožky a drápů. Obecně má velmi příznivý vliv na celkovou vitalitu zvířete.

Glukosamin
Druhým oblíbeným doplňkem pro psy je glukosamin. Glukosamin doplňky jsou k dispozici v podobě pilulek nebo prášků. Obvykle se vyrábějí s chondroitin sulfátem, který se přirozeně vyskytuje v pojivových tkáních kostí a chrupavky. Glukosamin reguluje syntézu kolagenu v chrupavce a má mírně protizánětlivé účinky, zatímco chondroitin sulfát potlačuje účinek destruktivních enzymů v kloubní tekutině a chrupavce.

Studie z roku 2017, zveřejněná v Open Veterinary Journal dokázala, že glukosamin je účinný při léčbě artritidy u psů. U starších psů může zmírnit bolest kloubů a zlepšit pohyblivost.

Rybí olej
Běžným doplňkem, který se podává psům, je rybí olej. Rybí olej obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny, o nichž se předpokládá, že zlepšují kvalitu srsti a lesk a zmírňují kožní alergie. Rybí olej je znám jako silný protizánětlivý prostředek a mnozí majitelé domácích mazlíčků ho používají pro tento účel.

Antioxidanty
Antioxidační doplňky se považují za látky, které působí proti některým účinkům stárnutí, jako je ztráta paměti a kognitivní dysfunkce. Používají se také na léčení srdečních chorob u psů a ke zmírnění zánětů. Antioxidanty, které se nacházejí ve vitamínech C a E, chrání tělo před volnými radikály, potenciálně škodlivými molekulami, které poškozují buněčné membrány a mohou dokonce způsobit smrt buněk.

Probiotika
Vzhledem ke zvýšené užívání probiotik u lidí není překvapující, že probiotika se staly populárními doplňky i pro psy. Probiotika žijí v těle přirozeně ve formě kvasinek a živých bakterií, které pomáhají při trávení a střevním zdraví. Jako doplněk se používají k léčbě průjmu a jiných trávicích problémů.

Vitamíny
Vitamíny jsou organické sloučeniny potřebné k udržení života. Většina se vyskytuje přirozeně v potravinách. Těla zvířat potřebují vitamíny na růst a údržbu. Pravděpodobně jste obeznámeni s většinou vitamínů, které lidské a živočišné organismy potřebují:

vitamín A
B vitamíny (biotin, folát, niacin, kyselina pantotenová, riboflavin, thiamin, cholin, vitamin B-6 a vitamin B-12)
vitamín C
vitamín D
vitamín E
vitamín K
Pokud pejska krmíte krmivem, které je označeno nápisem „vyvážené“ (balanced), mělo by obsahovat všechny potřebné vitamíny ve správných množstvích, tedy není třeba doplňovat doplňky výživy. Pokud se přece rozhodnete pro doplnění vitamínů, preparáty jsou volně dostupné ve formě prášků, žvýkacích pamlsků, tablet a gelů.

Pejskovi nedávejte lidské doplňky výživy. Některé, například obsahující česnek, mohou být škodlivé. Pokud se rozhodnete podávat pejskovi doplňky stravy, kupte osvědčenou značku od renomované společnosti, pokud možno od specialistů na doplňky. V případě jakýchkoliv pochybností se poraďte se svým veterinářem, který vypracuje vašemu domácímu mazlíčkovi vyvážený nutriční program.