Je milující, ale líná. Zlatý retrívr vás zaplaví láskou i chlupy

Přidat na Seznam.cz

Zlatý retrívr byl vyl vyšlechtěn k lovu, konkrétně měl přinášet vodní ptáky. Jeho milý vzhled a intelekt ho však proslavil spíš jako účastníka psích soutěží, výstav a jako schopného vodícího psa pro nevidomé. Málokterý pes dokáže být tak laskavý a citlivý jako zlatý retrívr. Ze všeho nejvíc touží potěšit svého majitele, a i když někteří mohou být hlídacími psi, spíš ukážou zloději, kde jsou pamlsky, než aby se na něj vrhli.

Bezvýhradně miluje svou rodinu

Zlatí retrívři nejsou psi k boudě. Potřebují žít mezi lidmi, které milují. Navíc se tito psi považují za součást rodiny, takže k nim musíte i tak přistupovat. Oproti tomu se nemusíte bát, že by retrívrům vadil ruch a hluk domácnosti, takže jsou vhodné i do rodin s dětmi. Toto plemeno je i k dětskému chování velmi tolerantní a dobře se sžívá s jinými mazlíčky.

V období línání počítejte se záplavou chlupů

Pokud uvažujete, že byste si jako společníka pořídili právě zlatého retrívra, připravte se na věrného, milujícího a pelichajícího pejska. Retrívři mají dvojí srst, která odpuzuje vodu, Na jaře a na podzim přichází období línání, takže chlupy budou všude – na šatech, nábytku i podlaze. Doporučuje se retrívra denně kartáčovat, jednak nebude tolik chlupů po domě, jednak zabráníte zacuchávání srsti. Ta pak tvoří dredy, které se musí opatrně ustřihnout.

Zlatý retrívr potřebuje pohyb

Pohyb a cvičení by měla být součást každého dne tohoto plemene. Alespoň hodinu denně by měl vykonávat nějakou náročnější aktivitu. Vhodné jsou dlouhé běhy, túry nebo plavání, můžete využít široké nabídky psích sportů, třeba agility nebo cvičení poslušnosti. Náročnému cvičení a skákání se ale vyhněte do dvou let věku štěněte, kvůli vývoji jeho kloubů.

Zdraví retrívrů

Zlatí retrívři se dožívají v průměru 10-12 let. Obecně jsou zdravé plemeno, objevuje se u nich mírně zvýšené riziko dysplazie kyčelního kloubu a rakoviny. Svému retrívrovi pravidelně kontrolujte uši a čistěte je od mazu. Tím se vyhnete zánětům a dalším problémům.

Kolik stojí zlatý retrívr?

Za štěně s průkazem původu můžete zaplatit od 20 do 30 tisíc. Pokud budete chtít štěně na mazlíka, počítejte s cenou do 10 tisíc. I při koupi štěněte na mazlíka je lepší najít si chovatele a nepodporovat množírny. Jedině tak si můžete být jistí, že budete mít zdravého psího kamaráda, který se dožije vysokého věku bez větších zdravotních komplikací.

Zdroj: DailyPaws