Je vaše kočka psychopatka? Tato vědecká studie by mohla jednou provždy potvrdit, že ano

Přidat na Seznam.cz

Zní to sice špatně, ale to, co my považujeme za psychopatické chování, bylo pro naše kočičí předky nezbytné. Týká se toto chování i vaší kočky? V tomto článku se dozvíte vše.

Vědci vymysleli kvíz, abyste zjistili, jak psychopatická vaše kočka skutečně je

Z lidského hlediska jsou psychopati bezstarostní, odtažití, manipulativní a asociální, píše web DailyPaws. Studie měřila u koček podlost, troufalost, disinhibici, nepřátelskost k domácím mazlíčkům a nepřátelskost k lidem.

Je pravděpodobné, že všechny kočky v sobě mají prvek psychopatie, protože kdysi byl pro jejich předky užitečný z hlediska získávání zdrojů, například potravy, teritoria a příležitostí k páření,” uvedla vedoucí výzkumnice Rebecca Evans.

Po třech studiích, které zpochybnily více než 2000 majitelů koček, vědci přišli s tímto testem 46 otázek Cat Triarchic Plus, který v ideálním případě může majitelům koček říci, kde jejich kočičky spadají do psychopatického spektra.

Toto jsou ty nejčastější znaky

  • Vaše kočka vrní, když útočí na lidi nebo zvířata.
  • Vaše kočka vás ovládá např. honí vás nebo na vás útočí.
  • Vůči ostatním lidem nebo domácím mazlíčkům má vaše kočka kontrolu nad společnými prostory.
  • Vaše kočka se schovává a vyskakuje na lidi nebo ostatní mazlíčky.
  • Vaše kočka je velmi vznětlivá.
  • Vaše kočka svou kořist spíše trápí, než aby ji hned zabila.

U každé výzvy mohou majitelé koček odpovědět, zda jejich kočku vystihuje:
Vůbec ne (1 bod)
Trochu dobře (2 body)
Středně dobře (3 body)
Velmi dobře (4 body)
Rozhodně dobře (5 bodů)

Vysoké skóre pravděpodobně znamená, že vaše kočka je spíše psychopatická, ale to nevadí. Zřejmě je budete mít stále rádi a dobré skóre ve složkách disinhibice a nepřátelství k domácímu mazlíčkovi podle vědců předpovídá kvalitní vztah mezi kočkou a majitelem. Zatímco kočka, která dosáhne vysokého skóre v kategoriích podlost a drzost, může znamenat, že váš vztah je trochu napjatější. Doufejme, že to není nic, co by nespravilo pár domácích kočičích pamlsků.

Zdroj: dailypaws.com