Jednorožci byli skuteční. Jen vypadali trochu jinak

Přidat na Seznam.cz

Pod slovem „jednorožec“ si jistě představíte krásného, bílého koně s rohem na hlavě. Alespoň tak jsou jednorožci prezentováni ve filmech nebo v knihách. Pravdou ale je, že tato zvířata skutečně existovala, jen se vůbec nejednalo o koně.

Sibiřský jednorožec

Elasmotherium sibiricum, tedy jinak přezdívaný jako „sibiřský jedorožec“, bylo zvíře 1,8 metru vysoké, a přes 4 metry dlouhé. Vůbec se ale nevypadalo jako kůň, byl to spíše nosorožec. Tito nosorožci pravděpodobně žili, podle některých zdrojů, ve stejné době jako lidé, kteří také mohli způsobit jejich vymření.

Žili déle, než jsme si mysleli

Podle některých nalezených fosilií se mnozí domnívali, že tento druh nosorožce vyhynul už před 350 000 lety. Tuto teorii ale vyvrátili ruští vědci, kteří v Kazachstánu objevili lebku sibiřského jednorožce starou „jen“ 29 000 let. Někteří vědci jsou navíc přesvědčeni, že tito jednorožci přežili tak dlouho jen proto, že se stěhovali. Jih západní Sibiře měl být nakonec posledním útočištěm, kde nosorožci žili.

Zachovalé pozůstatky

Ruská Sibiř byla domovem nejen srstnatých nosorožců, ale také mamutů, lvů a dalších zvířat. Díky věčně zmrzlé půdě se ale zvířata zachovala v naprosto neuvěřitelném stavu, a paleontologové tak neustále nacházejí nové pozůstatky.

zdroj: natgeokids, thecut, goodhousekeeping, ct24