Odvážná fenka se nezalekla ani drzého kojota

Přidat na Seznam.cz

Kojot dokáže být divoký jako vlk a lstivý, záludný a chytrý jako liška. Je to také jedno z nejprohnanějších divokých zvířat. Není proto divu, že mnoho lidových a dětských příběhů líčí kojota jako šibala, který nepřestává překvapovat.

Co to tam máš?

Kojoti jsou známí tím, že vnikají na dvorky a odnášejí bez dozoru domácí zvířata, zejména štěňata a psy menších plemen, píše A-Z-Animals. Jak ukazuje toto video, mohou také napadat dospělé psy nebo si z nich tropit žerty.

Přestože psi mají vyvinutý čich a mohou kojota ucítit na dálku, fenka na videu je příliš zaneprázdněna a kojota si nejprve nevšimne. Ten se za ní připlíží a jemně ji kousne do zadní nohy. Na to se fenka hbitě otočí a pustí se do kojota, který se zřejmě nenechá jen tak odbýt a pořád slídí kolem.

Proč nedošlo ke rvačce?

Psi se do rvaček pouštějí jen zřídka, pokud k tomu nemají pádný důvod. Mezi důvody patří ochrana teritoria, ochrana smečky a právo na páření. Souboje a útoky psů mohou oběma zvířatům způsobit vážná zranění, někdy i smrt. Psi proto obvykle zvažují situaci, než se rozhodnou, zda se zapojí do boje, nebo utečou.

Kojot na videu zavyl, aby fenku varoval, aby se od něj držela dál. Zřejmě šlo jen o taktika kojota, aby fenku nalákal do pasti. Kojoti totiž loví ve smečce a jen zřídkakdy se pouštějí do lovu sami.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube